Telefon 386 356 884
Velikost písma

Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / PRO STUDENTY / Předměty / Humanitní / Občanská výchova a ZSV

Občanská výchova a ZSV

Předmět občanská výchova na gymnáziu směřuje k postupnému formování a rozvíjení osobního a občanského profilu žáků. V návaznosti na učivo dalších předmětů orientuje žáky ve významných skutečnostech společenského života a seznamuje je s postavením jednotlivců ve struktuře společenských vztahů. Integruje poznatky, dovednosti a zkušenosti z výuky a osobního života žáků s informacemi z dalších zdrojů, dílčí podněty hlouběji objasňuje, zdůvodňuje a dále rozšiřuje. Pomáhá utvářet vztahy žáků ke skutečnosti, formuje jejich vnitřní postoje k důležitým oblastem lidského života, pozitivní hodnotové orientace a žádoucí modely chování. Utváří a rozvíjí způsobilost žáků k mravně odpovědnému jednání, formuje u nich vědomí odpovědnosti za vlastní život a další životní dráhu, za důsledky svého rozhodování, za kvalitu svěřené práce, mezilidských vztahů a životního prostředí. Otevírá cestu k sebepoznávání a k přijímání pozitivních životních hodnot.

Vyučování se orientuje zejména na to, aby si žáci: utvořili ucelenou představu o mravních a právních předpokladech mezilidského a společenského soužití, o hospodářském životě společnosti, demokratických postupech při řízení státu a skupinovém rozhodování, o lokálních o globálních problémech současné společnosti a o způsobech jejich řešení na národní i mezinárodní úrovni, - naučili se orientovat v důležitých právních otázkách, poznali cesty, jak se projevovat jako odpovědný a aktivní občan demokratické společnosti, pochopili význam uvážlivého přístupu při navazování partnerských vztahů v souvislosti s perspektivním převzetím rodičovské role a dokázali se vyvarovat rizikových forem sexuálního chování, - získali schopnost bezpečně se orientovat v základních otázkách zdravého životního stylu a prevence zneužívání návykových látek, dokázali k nim zaujímat žádoucí postoje, organizovat svůj denní režim v souladu se zásadami zdravého životního stylu, volit správná rozhodnutí ve prospěch zdraví a odmítat postupy poškozující zdraví, - naučili se orientovat v základních životních hodnotách a rozmanitých životních situacích, předvídat situace konfliktní a krizové, účinně jim předcházet, případně na ně adekvátně reagovat, vytvářet uspokojivé vztahy k druhým lidem a ke společenstvím, v nichž budou prožívat dospělost a rozhodovat se pro společensky vhodné způsoby chování, - osvojili si dovednost přiměřené mezilidské komunikace a společenského styku, schopnost se vyjadřovat, obhajovat a korigovat své názory, stanoviska a přesvědčení a diskutovat o nich, věcně argumentovat, ověřovat si získané poznatky, kriticky vnímat veřejné záležitosti, jednání druhých lidí i své vlastní projevy a respektovat práva a názory druhých.

Beseda o Evropské unii

Beseda o Evropské unii

Navzdory chřipkové epidemii a navzdory maturitnímu plesu se studenti společenskovědních seminářů sešli v nultou hodinu v den pololetního vysvědčení, aby diskutovali s paní Ing. Patákovou z Eurocentra Úřadu vlády ČR o budoucnosti Evropské unie i o aktuálním tématu tzv. brexitu.

Přečíst
Byli jsme v živém vysílání Václava Moravce!

Byli jsme v živém vysílání Václava Moravce!

V úterý 14. ledna 2020 se studenti Gymnázia Česká zúčastnili natáčení diskusního měsíčníku Fokus Václava Moravce. Z jihočeského kraje na něj putovala neuvěřitelná „mega-maxi-hyper-turbo-výprava“ sedmnácti škol. Hned po příjezdu do Prahy jsme absolvovali exkurzi na Kavčích horách. Prohlédli jsme si několik pracovišť, včetně zpravodajství ČT, a setkali se s řadou zajímavých osobností.

Přečíst
Brexit už je na spadnutí

Brexit už je na spadnutí

V pondělí 13. ledna 2020 se uskutečnila na Gymnáziu Česká další z besed zaměřených na evropskou integraci. Mezi studenty třídy 2. A zavítala ing. K. Patáková z Eurocentra v ČB. Paní Patáková nás během hodiny provedla genezí brexitu a jeho vývojem až po současný stav. Seznámila nás také s odhady renomovaných politologů a ekonomů, jaké dopady pravděpodobně bude mít brexit pro Spojené království, ale i Evropskou unii.

Přečíst
Setkání s Václavem Moravcem bylo strhující!

Setkání s Václavem Moravcem bylo strhující!

V úterý 14. ledna 2020 se dvanáct studentů z Gymnázia Česká zúčastnilo živého natáčení Fokusu Václava Moravce. Jaký byl jeho průběh? Jaké bylo naše osobní setkání s Václavem Moravcem po skončení pořadu? S kým jsme se dále setkali na Kavčích horách? A přijede Václav Moravec i na Českou? :-) O pestré zážitky se s Vámi určitě podělíme v následujících reportážích!

Přečíst
Ohrožená demokracie

Ohrožená demokracie

V pátek 13. prosince 2019 se na Gymnáziu Česká uskutečnila velice zajímavá beseda se vzácnými hosty. Naši školu navštívil armádní generál Petr Pavel a bývalý diplomat Petr Kolář. Se studenty diskutovali o hrozbách, jakými jsou např. militantní islamismus, nárůst vlivu extremistických skupin v Evropě či působení autoritářských systémů na politiku evropských demokratických zemí. Dále analyzovali množící se taktické vnášení pochybností o fungování západní demokracie do myšlení občanů a nenápadně se prohlubující polarizaci společnosti.

Přečíst
Jak se chovat za mimořádných událostí?

Jak se chovat za mimořádných událostí?

Ve středu 4. prosince 2019 se uskutečnila beseda pro terciány a kvartány ve spolupráci s Krajským vojenským velitelstvím ČB. Naše gymnázium navštívili podplukovník F. Kubák a nadrotmistr L. Volný, kteří seznámili žáky např. s fungováním naší armády, technickou vybaveností, personálním zajištěním a co obnáší práce u armády. Dále se zaměřili na působení ČR v NATO a na vybrané mise, kterých se naši vojáci zúčastnili v rámci OSN.

Přečíst
Maraton psaní dopisů opět na naší škole

Maraton psaní dopisů opět na naší škole

10. prosince jsme oslavili Mezinárodní den lidských práv tradiční akcí zvanou Maraton psaní dopisů. Jedná se o mezinárodní kampaň společnosti Amnesty International, do níž je naše škola zapojena již sedmým rokem. Akce podporuje tzv. vězně svědomí - osoby nespravedlivě stíhané a vězněné.

Přečíst
Když na dveře zaťuká exekutor

Když na dveře zaťuká exekutor

V pátek 22. listopadu 2019 proběhla na Gymnáziu Česká preventivní beseda o exekucích. Pro naše žáky si tuto problematiku připravila právnička Naďa Theerová, která se exekucemi řadu let zabývá. Paní magistra seznámila kvartány s příčinami zadlužení našich občanů, smýšlením dlužníků a jak snadno a rychle se ocitají v dluhové pasti.

Přečíst
Jaké jsou právní následky kyberšikany?

Jaké jsou právní následky kyberšikany?

Ve středu 27. listopadu 2019 se uskutečnila na Gymnáziu Česká jedna z dalších preventivních besed. Mezi terciány zavítal por. Milan Bajcura, který s žáky probral nebezpečí sociálních sítí. Na celé řadě zajímavých kazuistik nastínil, jak snadno se děti a mladiství stávají oběťmi různých vyděračů, sexuálních deviantů a osob, kterým internet poskytuje pro jejich trestnou činnost potřebnou anonymitu

Přečíst
Beseda s Janem Urbanem

Beseda s Janem Urbanem

"Vaše generace je první, která se nemůže na nic vymlouvat. Nebyli jste totiž deformovaní či indoktrinovaní žádnou zločinnou ideologií nebo válkou. Je to jen na vás... " To jsou slova disidenta, novináře a historika Jana Urbana, která zazněla v závěru besedy se studenty vyššího gymnázia moderované politologem Salimem Muradem z Jihočeské univerzity. Jan Urban krom odpovědí na studentské dotazy hovořil o průběhu sametové revoluce, jejímž významným aktérem byl. (Stal se mluvčím Občanského fóra a lídrem kandidátky OF v prvních svobodných volbách).

Přečíst
Jak se slaví Vánoce v zemích EU?

Jak se slaví Vánoce v zemích EU?

Na toto téma si pro žáky 3. E připravila poutavou přednášku ing. K. Patáková z Eurocentra v ČB, která naše gymnázium poctila svou návštěvou ve středu 20. listopadu 2019. Seznámili jsme se kupříkladu s druhy pokrmů a počty podávaných chodů v jednotlivých zemích, ukázali jsme si způsoby zdobení příbytků, zmínili jsme jména těch, kteří obdarovávají děti, či přetrvávající křesťanské i pohanské zvyky při slavení Vánoc. Část přednášky byla věnována i adventu, jeho vzniku a proměnám v průběhu dějin.

Přečíst
Palachův týden - začátek Sametové revoluce?

Palachův týden - začátek Sametové revoluce?

V pátek 15. listopadu 2019 prožili studenti Gymnázia Česká mimořádný den. Řadou besed, výstav, přednášek, přehlídek či presentací si připomněli v rámci školního projektu „30 let ve svobodné zemi“ patrně největší událost našich novodobých dějin: pád komunismu a nastolení demokracie. Jednu z částí projektu připravili žáci 4. E pro naše primány. Ve třech blocích jim představili osobnost Jana Palacha, člověka s obrovskou morální silou, která chtěla vyvést československé občany z nastávající normalizační letargie.

Přečíst
„Trestní právo s Adélou“

„Trestní právo s Adélou“

V pátek 1. listopadu 2019 se žáci 4. E zúčastnili besedy o kriminalitě mládeže. Mezi kvartány opět zavítala naše bývalá studentka, dnes již právnička, Mgr. Adéla Ruiderová. V první části s námi prošla základní pojmy, kterými jsou např. trestné činy, trestní odpovědnost, soudy pro mladistvé aj. Poté se zaměřila na nejčastější porušování zákona mladistvých a výši ukládaných sankcí. V druhé části kvartáni pracovali samostatně ve skupinách.

Přečíst
Festival svobody na České

Festival svobody na České

Festival svobody je společným projektem organizací Paměť národa a Post Bellum, který se zaměřuje na akce spojené s třicátým výročím sametové revoluce. Ve čtvrtek 17. 10. 2019 jsme v rámci tohoto projektu přivítali politologa Vladimíra Hanáčka s programem "Čtyři příběhy sametové revoluce". Zajímavá akce se uskutečnila v aule coby předvoj školního projektu "Třicet let ve svobodné zemi", který budeme realizovat 15. listopadu.

Přečíst
Mýty o EU

Mýty o EU

Ve čtvrtek 10. října 2019 se žáci 4.E zúčastnili zajímavé besedy zaměřené na mýty o EU. O této problematice s kvartány hovořila ing. K. Patáková z českobudějovického Eurocentra. Díky ní jsme se dozvěděli, jaké dezinformace se šíří v naší společnosti a jakým absurditám jsou někteří naši občané schopni věřit. Zároveň jsme si připomněli druhy webů, které v ČR takové informace cíleně rozšiřují. Závěrem bychom rádi poděkovali paní inženýrce za to, jakým poutavým způsobem téma ztvárnila a že si opět našla čas na naše gymnasium.

Přečíst
Marseille - Europe at Play

Marseille - Europe at Play

Studenti našeho gymnázia byli pozváni prostřednictvím Jihočeského divadla k účasti na výjimečném projektu Evropské komise. Pětice našich divadelníků z maturitního ročníku reprezentovala Českou republiku na osmidenních workshopech v Marseille, kde společně s učiteli, divadelními profesionály a se svými vrstevníky z Francie, Anglie, Itálie, Portugalska, Německa, Estonska, Maďarska a Norska realizovala představení "Europe at Play" k 25. výročí vzniku Evropské unie.

Přečíst
Seminaristé na besedě s velvyslankyní ČR v Rakousku

Seminaristé na besedě s velvyslankyní ČR v Rakousku

Ve čtvrtek 27. září 2018 se na půdě naší školy uskutečnila pro studenty humanitních seminářů a jejich vyučující beseda s velvyslankyní ČR v Rakousku dr. Ivanou Červenkovou. Mohli jsme tak nahlédnout do pracovní náplně velvyslance, čímž se nám rázem rozplynula utkvělá představa o nekonečném množství recepcí a povídání si s mnoha lidmi se sklenkou v ruce. Paní velvyslankyně nám přiblížila, jak je tato práce obohacují, neboť se setkává s politiky, ministry a osobnostmi z celého světa. Zmínila zejména nezapomenutelné setkání s Václavem Havlem, které má stále v živé paměti.

Přečíst
Studenti nejsou lhostejní k lidem bez domova

Studenti nejsou lhostejní k lidem bez domova

Studenti našeho gymnázia spolupracovali v rámci projektu Start the Change s místní buňkou Amnesty International na organizaci setkání na podporu dlouho chystaného zákona o sociálním bydlení. Diskutovalo se o práci organizací Fokus a Food Not Bombs. Psaly se vzkazy na kelímky na kávu pro lidi bez domova. Studenti se také seznámili s těžkostmi přítomných současných i bývalých bezdomovců. Závěrem se konala bezdomovecká prohlídka města s panem Mojmírem.

Přečíst
Jaké faktory podporují kriminalitu mládeže?

Jaké faktory podporují kriminalitu mládeže?

V pátek 8. června 2018 se uskutečnila další ze zajímavých přednášek v rámci společenskovědního semináře na Gymnáziu Česká. Naši školu opět navštívil pracovník místní Probační a mediační služby Mgr. Pavel Pokorný. Ve své přednášce krátce představil tuto instituci a dále se věnoval sociálně patologickým jevům a preventivním opatřením, jak těmto jevům předcházet. Jeho vyprávění bylo protknuto řadou příkladů z jeho vlastní praxe, která je mnohdy velmi nebezpečná

Přečíst

Jak poznáme, že nám hrozí bezprostřední nebezpečí?

Ne každý to dokáže. Naši primáni by to již ale měli zvládnout, neboť se ve čtvrtek 17. května 2018 zúčastnili velice přínosné a zajímavé besedy zaměřené na analýzu chování pachatelů. Zmíněné téma si pro ně připravil Mgr. Pavel Pokorný z Probační a mediační služby v ČB, který s naším gymnáziem již řadu let spolupracuje v oblasti prevence trestné činnosti.

Přečíst

Kolika Čechům hrozí exekuce?

V pátek 18.května 2018 se uskutečnila ve třídě 4. E další z preventivně zaměřených besed. Tentokrát jsme se věnovali tématu zadlužování české populace a následkům z něho pramenících. Naši školu poctila svou návštěvou paní magistra Theerová, která se jako právnička mnoho let zabývá problematikou insolvence, exekuce a osobního bankrotu. Poutavou formou nám přiblížila, do jaké životní situace se některé osoby dostávají a jak snadno a rychle se proměnil jejich následující život.

Přečíst
Jak nás ohrožují návykové látky?

Jak nás ohrožují návykové látky?

V pátek 11.5.2018 se třída 4.E zúčastnila zajímavé preventivní besedy. Ta byla zaměřena na působení návykových látek na náš organismus a uskutečnila se díky lektorce Mgr. Zuzaně Řimnáčové. Kvartáni si tak zopakovali některé poznatky a prohloubili si své vědomosti o další praktické informace. Pozornost byla věnována především alkoholu a kombinaci alkoholických nápojů s léky a jinými látkami. Třídu 4. E musíme pochválit za rozsáhlé znalosti v oblasti chemie i biologie, které by učitelé těchto předmětů skutečně potěšily, a jejich aktivní zapojení do besedy. Paní Řimnáčové děkujeme za její poutavé a vtipné podání této problematiky a věříme, že na naší škole nebyla naposled.

Přečíst
Daňové podvody nejen v ČR

Daňové podvody nejen v ČR

V pátek 11.5.2018 se uskutečnila velice zajímavá beseda v rámci společenskovědního semináře zaměřená na daňovou problematiku. Naši školu navštívil zaměstnanec Ministerstva financí ČR ing. Jiří Kostohryz, který se s námi podělil o řadu zkušeností, které načerpal na předchozích pracovních pozicích v Evropské komisi v Bruselu či v auditorské společnosti PwC ve Vídni.

Přečíst
Kdy alkohol zabíjí?

Kdy alkohol zabíjí?

V pondělí 9. září 2019 zavítala na Gymnázium Česká paní doc. A. Kajanová z centra SANANIM, která se věnuje prevenci sociálně patologických jevů. Vtipnou a interaktivní formou rozebrala s terciány konzumaci alkoholu, jeho spotřebu mezi dětmi a dospívajícími, negativní dopady na organismus aj. V závěru besedy si žáci ve formě soutěže o ceny ověřili své nabyté vědomosti. A i bez praktické ochutnávky jsme odcházeli příjemně naladěni. Věříme, že prezentace paní docentky padla na úrodnou půdu a naši žáci snad nebudou klienty protialkoholových záchytných stanic.

Přečíst
Michael Romancov hostem na naší škole

Michael Romancov hostem na naší škole

V pátek 20. dubna se studenti společenskovědních seminářů zúčastnili besedy s politickým geografem doc. Michaelem Romancovem, Ph.D. z Metropolitní univerzity v Praze. Diskuse se týkala převážně aktuálních ohnisek konfliktů a možných variant jejich budoucího vývoje (Sýrie, Izrael, KLDR aj.). Děkujeme think-tanku Evropské hodnoty za zprostředkování milého setkání s velmi zajímavým hostem.

Přečíst
Než užiješ alkohol, užij svůj mozek!

Než užiješ alkohol, užij svůj mozek!

V úterý 4. dubna 2018 navštívila gymnázium Česká Mgr. Z. Řimnáčová z centra SANANIM, která s terciány hovořila o nebezpečí alkoholu. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých poznatků, např. jak alkohol dokáže intenzivně působit na organismus člověka v kombinaci s různými látkami, a o to více, pokud se jedná o dospívající jedince, u nichž vývoj nebyl ještě ukončen. Terciáni si zaslouží velikou pochvalu, jelikož se aktivně zapojovali během celé besedy při řešení různých úkolů a modelových situací. Na závěr nezbývá nic jiného než vyslovit veliké poděkování paní lektorce Řimnáčové za její nevšední přístup a výborně připravené téma.

Přečíst
Návykové látky a jejich působení

Návykové látky a jejich působení

O nebezpečí návykových látek, jako jsou alkohol, nikotin, ale i některé přísady do léků, si mohla pohovořit třída 2. E s lektorkou centra SANANIM Zuzanou Řimnáčovou, a to v rámci preventivní besedy, která se konala 4. dubna 2018. Zopakovali jsme si účinky některých látek a rozšířili si naše vědomosti o praktické informace z různých výzkumů. Pro pedagoga to byla úžasná podívaná, jak žáci spolupracují, hlásí se a komunikují celou vyučovací hodinu. Bezesporu tomu tak bylo díky paní magistře Řimnáčové, které bychom rádi poděkovali za pečlivě propracovanou problematiku, do které nás svým humorem a skvělými komunikačními dovednostmi přímo vtáhla.

Přečíst
Sekty a jejich nebezpečí

Sekty a jejich nebezpečí

V pátek 23. března 2018 proběhla ve třídě 4. E zajímavá přednáška zaměřena na nebezpečí sekt. Toto téma si pro nás poutavou formou připravil mluvčí Policie ČR, por. Milan Bajcura. Dozvěděli jsme se o sektách, které působí v ČB či v Jihočeském kraji. Seznámili jsme se znaky, výskytem i s manipulačními technikami těchto skupin. Žáci si též mohli za odborného vedení zkusit, jak probíhá „nábor“ do sekty. Panu poručíkovi patří náš dík, že si opět ochotně našel čas na naše gymnázium.

Přečíst
Jak funguje český daňový systém?

Jak funguje český daňový systém?

Ani tropické pondělí 10. června 2019 neodradilo studenty SVS, aby si nechali ujít velice zajímavou besedu zaměřenou na daně a daňové úniky. Naše gymnázium totiž navštívil zaměstnanec ministerstva financí, ing. Jiří Kostohryz, který debatoval se studenty o těchto tématech. Ti se tak mohli dozvědět, jakým způsobem probíhá výběr daní, jaké jsou klady a zápory sektorové daně a proč vzbuzuje zavádění EET tolik emocí. Dotkli jsme se také problematiky přijetí Eura v ČR.

Přečíst
Jak nepropadnout gamblerství?

Jak nepropadnout gamblerství?

Ve středu 21. března 2018 se na naší škole konala beseda o patologickém hráčství. Do třídy 3. E zavítal por. Milan Bajcura a nastínil nám vznik, nebezpečí, důsledky a rizikové skupiny tohoto sociálně patologického jevu. Důraz byl kladen také na prevenci a způsoby pomoci těm, kteří jsou tímto jevem již postiženi. Závěrem bychom rádi poděkovali panu poručíkovi za zprostředkování řady zajímavých poznatků a zkušeností z jeho policejní praxe.

Přečíst
Bude brexit, nebo nebude?

Bude brexit, nebo nebude?

To je velká neznámá. A jak to dopadne s Velkou Británií a následně i jaký bude vývoj v Evropské unii po případném brexitu? Tyto a jiné otázky zaměstnávají mysl nejednoho politologa, novináře či komentátora mezinárodních vztahů. Abychom se ale lépe zorientovali v genezi tohoto problému, navštívila v pondělí 3. června 2019 Gymnázium Česká vedoucí českobudějovického Eurocentra ing. Kateřina Patáková, která na toto téma diskutovala se studenty společenskovědních seminářů.

Přečíst
Svět podle Russia Today

Svět podle Russia Today

Ve čtvrtek 8. března 2018 proběhlo již třetí promítání filmového klubu v režii nového vedení. Sešli jsme se v 15:30 v učebně 1.A v hojném počtu na promítání dokumentárního filmu „Svět podle Russia Today“.

Přečíst
Násilná trestná činnost mladistvých

Násilná trestná činnost mladistvých

Pátek 2. března 2018 byl ve znamení pokračující arktické vlny. To nás ale nemohlo odradit od toho, abychom ten den nešli do školy. Měli jsme se totiž na co těšit. Čekala nás další ze zajímavých přednášek v rámci společenskovědního semináře. Svou návštěvou nás poctila dr. Marta Uhlířová, soudkyně Okresního soudu v ČB, která se zaměřila na vybrané kapitoly trestního práva. Na řadě příkladů nás seznámila s tématy, kterými jsou např. trestní činnost dětí a mladistvých, okolnosti vylučující protiprávnost, druhy trestů a jejich ukládání, rizika spjatá s výrobou či držením drog, průběh soudního řízení s mladistvými aj.

Přečíst
Studentské volby do Evropského parlamentu 2019

Studentské volby do Evropského parlamentu 2019

Tak jako na středních školách v celé zemi, i u nás na České se konaly 9. května studentské volby do Evropského parlamentu, které jsou jakýmsi "trenažérem" občanské angažovanosti.

Přečíst
Hoaxy (nejen) v médiích

Hoaxy (nejen) v médiích

V rámci snahy o zvýšení tzv. mediální gramotnosti se v pátek 9. 2. na naší škole konala interaktivní přednáška studentů Fakulty sociálních věd Univerzity Karolovy na téma Hoaxy (nejen) v médiích. Přednáška se setkala s velkým zájmem studentů společenskovědního semináře.

Přečíst
Návštěva z Indie

Návštěva z Indie

V rámci výuky světových náboženství navštívil 2. A v minulém týdnu Vineet Gokhale se svou manželkou. Manželský pár praktikujících hinduistů z jižní Indie žije v Českých Budějovicích a pracuje na Jihočeské univerzitě. Naši studenti se dozvěděli spoustu zajímavých informací o hinduismu i o obrovské a rozmanité Indii.

Přečíst
Na východní frontě klid

Na východní frontě klid

Žáci společenskovědního semináře se v pondělí 25. března zúčastnili speciálně pro ně připraveného workshopu "Na východní frontě klid" o hybridní válce na Ukrajině. Studenti Jihočeské univerzity, kteří se aktivně zapojili do humanitární podpory přímo na Donbase, vyprávěli o svých zkušenostech, pouštěli zajímavé video o současném životě na "území nikoho" a také si pro gymnazisty připravili k výstavě fotografií pracovní listy s úkoly, jejichž splnění posloužilo k hlubšímu pochopení podstaty konfliktu.

Přečíst

Může migrační krize rozbít EU?

Na toto téma proběhla v lednu 2018 zajímavá diskuze v rámci společenskovědního semináře. Se studenty gymnázia Česká debatovala dr. Marková z Eurocentra v ČB. Připomněli jsme si kořeny migrační krize a její vývoj, kroky EU, postoje členských zemí a zhodnotili jsme navrhovaná řešení. Rozebírali jsme i některé nepravdivé informace, které se v souvislosti s migrací objevují. Druhá část byla zaměřena na práci ve skupinách. Studenti rozhodovali v různých modelových situacích, koho a podle jakých kriterií by do své země přijali. Na závěr bychom rádi poděkovali zejména paní dr. Markové, za výborně zpracovanou a nevšedním způsobem podanou problematiku.

Přečíst
Víš, jak jednat s psychicky nemocným jedincem?

Víš, jak jednat s psychicky nemocným jedincem?

V pondělí 11. března 2019 se uskutečnil na Gymnáziu Česká zajímavý psychologický workshop zaměřený na psychické poruchy a vnímání osob společností, které mají nějakou psychickou poruchu. Tento workshop byl realizován v rámci projektu Mind the Mind, který zaštiťují studenti psychologie z Jihočeské univerzity. Naši studenti si tak díky lektorům Kateřině Stachové a Denisu Veselému rozšířili své znalosti zvláště z oboru psychopatologie. V pracovních skupinách se totiž za jejich metodického vedení věnovali onemocněním, kterými jsou schizofrenie, bipolární porucha, obsese, mentální anorexie aj. Jejich úkolem také bylo nalézt příznaky těchto chorob, zamyslet se nad vznikem či jejich léčbou a učit se, jak jednat s lidmi s takovými poruchami.

Přečíst
Hrozí po Brexitu i Czexit?

Hrozí po Brexitu i Czexit?

V nedávných dnech se na gymnáziu Česká uskutečnila beseda o Brexitu. Pro třídu 4.E si ji připravila dr. Marková z Eurocentra v Českých Budějovicích. Žáci si tak prohloubili probírané téma EU a dozvěděli se podrobně o příčinách Brexitu a jeho dalším průběhu. Také jsme se věnovali případnému Czexitu, po kterém některé skupiny volají, jeho původu a důsledcích pro naši zemi. Nechyběl ani prostor pro zodpovězení zajímavých dotazů a soutěž, ve které si žáci ověřili své nově nabité vědomosti. Náš velký dík patří především paní dr. Markové, která s naším gymnáziem ochotně a aktivně spolupracuje, za její erudovanost, věcnost, srozumitelnost a schopnost vždy vtáhnout posluchače do tématu.

Přečíst
Studentské prezidentské volby na České v Jihočeské televizi

Studentské prezidentské volby na České v Jihočeské televizi

Na našem gymnáziu proběhlo I. i II. kolo studentských prezidentských voleb. Zájem oprávněných voličů byl opravdu vysoký. A jak tyto volby dopadly? Více se dozvíte v reportáži Jihočeské televize v čase 08.32 po rozkliknutí odkazu níže.

Přečíst
Mladiství a paragrafy

Mladiství a paragrafy

V pondělí 18. února 2019 se pro studenty společenskovědních seminářů uskutečnila velmi podnětná beseda z oblasti trestního práva. Gymnázium Česká opět poctila svou návštěvou nikoli soudkyně Barbara, nýbrž soudkyně paní JUDr. Marta Uhlířová, PhD. Paní soudkyně se zaměřila na vybraná témata a přiblížila nám je na praktických příkladech či kazuistikách.

Přečíst
Beseda o advokacii

Beseda o advokacii

12. ledna se v rámci společenskovědního semináře konala beseda s advokátem, Mgr. Tomášem Vítem, absolventem našeho gymnázia. Beseda o studiu práv i o advokátské praxi se konala v rámci cyklu návštěv zástupců společenskovědních profesí z řad našich absolventů.

Přečíst
Studenti volili prezidenta

Studenti volili prezidenta

V úterý 16. ledna se na České konalo v rámci projektu "Studentské volby" druhé kolo hlasování o kandidátech úřadu prezidenta republiky. Za hojné účasti studenti z 85% vyjádřili přání, aby byl příštím českým prezidentem prof. Jiří Drahoš. Volila celkem polovina z 356 studentů starších patnácti let.

Přečíst
Život bývalého narkomana

Život bývalého narkomana

Ve středu 16. ledna 2019 se třída 5.E účastnila velice zajímavé besedy. Kvintáni měli možnost si vyslechnout strhující svědectví bývalého narkomana Oldřicha Bažanta a diskutovat s ním o různých závislostech. Dozvěděli se o jeho začátcích s drogou, jakým způsobem drogy a nabalující se další sociálně patologické jevy změnily jeho celý život a vztahy s nejbližšími a jakými neuvěřitelnými životními zákrutami prošel až po svou úžasnou proměnu, nejen duševní a fyzickou, ale i duchovní. Dnes se snaží pomáhat těm, kteří spadli do nějaké ze závislostí, setkává se s mládeží a působí v oblasti prevence.

Přečíst

Úniková hra na České

V pondělí 14. ledna 2019 proběhla na gymnáziu Česká pod vedením studentů politologie z Masarykovy univerzity tzv. Úniková hra. Ta je zaměřená na rozvíjení dovedností, jak správně dešifrovat obsah a pravdivost zpráv, které jsou nám v médiích nabízeny. Seznamuje mládež se skutečností, že lež nemusí být na první pohled jasně patrná, že je nutné zprávy ověřovat z více zdrojů a nebýt pouze jejich pasivním konzumentem. Dále varuje před riziky falešných a poplašných zpráv či mediálních pomluv, které takticky šíří především dezinformační servery.

Přečíst
Maraton psaní dopisů opět na naší škole

Maraton psaní dopisů opět na naší škole

Studenti našeho gymnázia se 10. prosince opět po roce zapojili do největší světové akce organizace Amnesty International "Maraton psaní dopisů". Letos jsme vybírali mezi pěti osudy nespravedlivě odsouzených či perzekuovaných žen, v jejichž prospěch bylo možno napsat dopis v angličtině.

Přečíst
„BEZ NAŠEHO MASARYKA NEBYLA BY REPUBLIKA!“

„BEZ NAŠEHO MASARYKA NEBYLA BY REPUBLIKA!“

Hlasitým a sborovým provoláním tohoto hesla kvartáni zahájili v pátek 26. října 2018 svou prezentaci zaměřenou na T. G. Masaryka. Jednalo se o jeden z paralelně probíhajících programů konaných v rámci celoškolního projektu u příležitosti oslav vzniku našeho samostatného státu. Tři pracovní skupiny představily svým divákům Masarykův život, jeho vědeckou a politickou dráhu a přínos této mimořádné osobnosti v našich novodobých dějinách. Kromě řady zajímavých faktů jsme si vyslechli citace z jeho děl, nahlédli do dobových materiálů prostřednictvím filmových ukázek a zhlédli i divadelní kus, který nám věrným způsobem přiblížil Masarykovu snahu bojovat za pravdu v procesu s L. Hilsnerem. Třída 4.E si zaslouží velikou pochvalu za to, jak pečlivě, zajímavě a netradičně zpracovala osobu našeho prvního prezidenta.

Přečíst

Beseda s europoslancem Pavlem Svobodou

V úterý 16. října 2018 se naskytla studentům třetích a maturitních ročníků mimořádná příležitost setkat se a diskutovat s europoslancem, právníkem a vysokoškolským pedagogem Pavlem Svobodou. Ten na úvod vyzdvihl především skutečnost, že od konce 2. sv. války žijeme v míru, a co je této vzácné hodnoty příčinou. Dále hovořil o vzniku a vývoji EU, popsal úkoly některých jejích orgánů a fungování právního výboru, zabýval se imunitou poslanců evropského parlamentu či legislativním procesem v EU. V druhé části besedy odpovídal věcně i vtipně na otázky našich studentů, které se týkaly např. vývoje aktuálních sporů Polska a Maďarska s EU nebo případných katastrofálních důsledků pro exportní ekonomiku ČR, kdybychom se rozhodli následovat Velkou Británii ve vystoupení z EU. Dále zmínil i projednávání navrhovaného zrušení střídání letního a zimního času, nárůst extremismu v zemích EU aj.

Přečíst
Moderátorka České televize Marcela Augustová na České

Moderátorka České televize Marcela Augustová na České

Kdo zavítal v pondělí 8. října 2018 do naší přednáškové auly, mohl si na jejím prahu klást otázku, zda se náhodou nevysvětlitelným způsobem nepřenesl v čase a místě a nevstoupil do volebního studia na Kavčích horách, neboť jedna z hlavních moderátorek České televize paní Marcela Augustová právě hovořila se studenty Gymnázia Česká.

Přečíst

Sledujte nás #gymceska

Kontakty

Gymnázium, České Budějovice, Česká 64

Česká 142/64, 370 21 České Budějovice
IČO: 60075775
ID datové schránky: n3kevuz

telefon:386 356 884
fax:386 356 085

email: mailto:gc@gymceska.cz

Zobrazit všechny kontakty

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout