Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / PRO STUDENTY / Předměty / Humanitní / Občanská výchova a ZSV

Palachův týden - začátek Sametové revoluce?

V pátek 15. listopadu 2019 prožili studenti Gymnázia Česká mimořádný den. Řadou besed, výstav, přednášek, přehlídek či presentací si připomněli v rámci školního projektu „30 let ve svobodné zemi“ patrně největší událost našich novodobých dějin: pád komunismu a nastolení demokracie. Jednu z částí projektu připravili žáci 4. E pro naše primány. Ve třech blocích jim představili osobnost Jana Palacha, člověka s obrovskou morální silou, která chtěla vyvést československé občany z nastávající normalizační letargie. Provedli nás důležitými mezníky Palachova života, nechali nám nahlédnout do jeho duše, připomněli též vliv jeho činu na další jedince a společnost a nastínili průběh tzv. Palachova týdne. Ten je totiž považován za významný začátek revolučního roku 1989, který vyvrcholil listopadovou revolucí za svobodu. Žáci 4. E pracovali na projektu několik měsíců. Zpracovali velké množství materiálů a pramenů. Historické události z Palachova života propojovali s ukázkami dobových dokumentů, zpráv a později vzniklých filmů. Bez přehnané chvály lze říci, soudě i dle potlesku našich primánů, že odvedli skutečně kvalitní práci. Děkujeme celé třídě za skvěle připravený projekt, výborně odprezentované vstupy, za estetické zpracování fyzických výstupů a celkový přístup k této citlivé problematice.