Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / PRO STUDENTY / Předměty / Humanitní / Občanská výchova a ZSV

Ohrožená demokracie

V pátek 13. prosince 2019 se na Gymnáziu Česká uskutečnila velice zajímavá beseda se vzácnými hosty. Naši školu navštívil armádní generál Petr Pavel a bývalý diplomat Petr Kolář. Se studenty diskutovali o hrozbách, jakými jsou např. militantní islamismus, nárůst vlivu extremistických skupin v Evropě či působení autoritářských systémů na politiku evropských demokratických zemí. Dále analyzovali množící se taktické vnášení pochybností o fungování západní demokracie do myšlení občanů a nenápadně se prohlubující polarizaci společnosti. Připomněli i rizika spjatá s cíleně vypouštěnými desinformacemi některými autoritami z politického či společenského života. Dotkli se také nebezpečí, které vyplývá z infikování veřejného prostoru konspiračními teoriemi a z relativizace hodnot, varovali před smazáváním rozdílu mezi lží a pravdou, a to zvláště v okamžiku, kdy vyložená lež je nám předkládána jako jiný názor s nárokem na své zveřejnění, neboť základním právem člověka je přece svoboda slova. Nezapomněli ani shrnout kořeny brexitu a financování probrexitové kampaně, která byla postavena na řadě lživých informací, dnes již zcela doložitelných.

Oba hosté kladli studentům na srdce nutnost kritického myšlení, potřebnou ochotu při ověřování si „konzumovaných“ informací a také, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí, která nutně musí přetrvat i v budoucnu.

Beseda se u studentů setkala s velice kladným ohlasem a dotazy pokračovaly i po jejím skončení. Rádi bychom poděkovali panu generálovi P. Pavlovi a dr. P. Kolářovi, že si udělali čas na studenty našeho gymnázia a obohatili nás o přínosné poznatky.