Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / PRO STUDENTY / Předměty / Humanitní / Občanská výchova a ZSV

Byli jsme v živém vysílání Václava Moravce!

V úterý 14. ledna 2020 se studenti Gymnázia Česká zúčastnili natáčení diskusního měsíčníku Fokus Václava Moravce. Z jihočeského kraje na něj putovala neuvěřitelná „mega-maxi-hyper-turbo-výprava“ sedmnácti škol. Hned po příjezdu do Prahy jsme absolvovali exkurzi na Kavčích horách. Prohlédli jsme si několik pracovišť, včetně zpravodajství ČT, a setkali se s řadou zajímavých osobností. Jednou z nich byl nepochybně i Václav Moravec, který potkal naši skupinu před budovou ČT, přívětivě na nás zamával a s úsměvem dodal: „Tak večer se uvidíme.“

V odpoledních hodinách jsme se přesunuli na Zbraslav. Zde jsme navštívili kostel sv. Jakuba a měli zajímavou prohlídku i s průvodcem. V tomto kostele se nachází ostatky přemyslovských králů a nádherné obrazy mistrů, jako byli K. Škréta a P. Brandl. Následně jsme se přemístili do Zbraslavského zámku. V jeho barokních prostorách jsme mohli nahlédnout do kuchyně filmařů a vidět, jak se rodí večerní Fokus. Patnáct minut před spuštěním vysílání všichni nečekaně ztichli: vešel Václav Moravec. Lze ho přirovnat vichřici, která neustále srší milým humorem, přátelským úsměvem a trefnými komentáři. Během krátké chvilky stihnul zkoušku s pozvanými hosty, zvukaři a techniky, ovšem po celou dobu se otáčel k nám do publika a komunikoval s námi, jako bychom byli též hosty, a ne jen publikem. Mohli jsme ho vidět při práci a pozorovat jeho profesionální přístup.

Jakmile jsme byli odstřiženi z živého vysílání, vrhla se na pana Moravce doslova masa studentů. Nikoho neodmítl a každý, kdo chtěl, mohl s ním na chvíli promluvit či se vyfotit. Jeho způsob komunikace a porozumění pro mladé budily mnohokrát dojem, jako když je jedním ze „študentů“ naší školní výpravy, neboť stále na něco reagoval, něco vymýšlel a „vtipně hlásil“. Dokonce si také pamatoval naše studenty, kteří se s ním loni v ČB setkali na TalentAkademii. Se zájmem se ptal na jejich další vize a plánované obory, které chtějí studovat, a stihnul jim poskytnout i pár rad.

Závěrem nezbývá než panu Moravcovi vyslovit upřímné a vděčné poděkování za pozvání do tohoto mimořádného pořadu. Děkujeme mu také za jeho postoj k lidem, který postrádá pesimismus, zapšklost či nářky, za jeho ochotu a snahy o vzdělávání a rozšiřování rozhledu veřejnosti diskusními pořady se zajímavými hosty. Mohli jsme si totiž u něj během celého večera vícekrát všimnout, že vzdělání a lidskost staví nezbouratelné mosty mezi lidmi a umí zahrnout příkopy, které v nás zůstávají např. z dob nějakých bolestivých společenských událostí. Velký dík patří také jeho asistentce a pravé ruce, redaktorce Petře Vykydalové, která se naší jihočeské výpravě věnovala s obrovským nasazením po celý den a díky které jsme mohli prožít tak úžasné okamžiky.

PS: A vypadá to, že se budeme mít možnost setkat s panem doktorem Václavem Moravcem snad brzy i u nás na České.:-)