Telefon 386 356 884
Velikost písma

Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / PRO STUDENTY / Předměty / Humanitní / Dějepis

Dějepis

Dějepis je vyučován od primy do septimy a od prvního do třetího ročníku. V prvním a druhém ročníku 2 hodiny týdně a ve třetím ročníku 3 hodiny týdně. Ve čtvrtém ročníku se dějepis nevyučuje. Navíc ve třetím ročníku mají studenti k dispozici 2 hodiny historického semináře týdně, který pak pokračuje ve čtvrtém ročníku v tříhodinové dotaci a zaměřuje se především na systematickou přípravu k maturitě z dějepisu a hlubšímu studiu dějin 20. století.

Dějepis má studenty obohatit o základní poznatky konání člověka v minulosti. Důraz klademe na kultivaci historického vědomí jedince a uchování kontinuity historické paměti.

Důležité je, aby studenti poznali a pochopili děje, skutky a jevy, které zásadně ovlivnily vývoj společnosti a promítly se do obrazu naší současnosti.

Nadaní a motivovaní žáci se účastní dějepisných olympiád, pracují na samostatných projektech, v rámci seminářů obhajují vlastní seminární práce nebo se účastní SOČ.

Výuku obohacují i projektové dny a různorodé dlouhodobé projektové aktivity (např. s Ministerstvem kultury ČR, Česko - polským fórem při Ministerstvu zahraničních věcí ČR apod.) nebo akce v součinnosti s jinými předměty (český jazyk - dějepis, německý jazyk - dějepis).

Spolupracujeme také s odbornými institucemi - Jihočeské muzeum, Státní okresní archiv, Jihočeská univerzita, kde se zájemci o dějepis zdokonalují ve své odbornosti a připravují pod vedením dalších odborníků na další studium.

V Berlíně s otevřenýma očima

V Berlíně s otevřenýma očima

V posledním říjnovém týdnu se 6. E vydala na cestu do Berlína. Během několikadenní exkurze jsme mohli vidět stopy minulosti a trochu poznat současnost této evropské metropole.

Přečíst
Renesanční dopoledne v tercii

Renesanční dopoledne v tercii

Dne 16. 1. 2020 (mimochodem v Den památky Jana Palacha) završila tercie svůj interdisciplinární projekt na téma „Renesance“ velkou prezentací. Přípravy začaly již v loňském školním roce, kdy žáci tvořili na dané téma prezentace i výtvarná díla v rámci hodin výtvarné výchovy a nyní navázala přehledem zajímavých historických událostí, literatury a rozborem vybraného literárního díla.

Přečíst
VFR 1789

VFR 1789

Tato „šifra“ pro název dějepisného projektu tercie ukrývá téma Velké francouzské revoluce, k níž jsme vytvořili plakát složený z barev trikolóry, který jako celek tvoří francouzskou vlajku. Na tyto podkladové barvy jsme nalepili podobizny osobností spojených s těmito událostmi v rolích hlavních aktérů či obětí, dále jejich citáty či výroky, které o nich prohlásili jiní. Volba podkladové barvy pro konkrétní osobnosti měla i svou symboliku.

Přečíst
Galerie pravěkého umění

Galerie pravěkého umění

Pro studenty časově nenáročný, ale ve výsledku esteticky působivý projekt vytvořila kvinta v rámci opakování pravěku. Starší obrazové materiály byly „recyklovány“ a posloužily jako podklady ke zdařilým plakátům. Výsledky můžete posoudit sami podle přiložených fotografií.

Přečíst
Projektové dopoledne v tercii

Projektové dopoledne v tercii

V rámci celoškolního projektu 30 let ve svobodné zemi (15. 11. 2019) jsme nejprve shlédli spartakiádní sestavu, kterou zacvičili naši starší spolužáci z kvarty. Poté jsme si společně vyplnili pracovní list Dva příběhy 17. listopadu (1939, 1989), s celou školou drželi minutu ticha za oběti nacistické perzekuce 17. 11. 1939 a společně (s nápovědou prostřednictvím fotografií a videoukázek). Vypracovali „Sametovou časovou přímku“ k událostem roku 1989.

Přečíst
Jak se učil dějepis za komunistického režimu

Jak se učil dějepis za komunistického režimu

Jedním z workshopů, které na naší škole probíhaly v souvislosti s připomínkou událostí 17. listopadu, byla i aktivita zaměřená na to, jak se vyučoval dějepis za reálného socialismu. Obsahem workshopu byla práce s učební látkou, která byla zaměřená na husitství a na první světovou válku.

Přečíst
1.E v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích

1.E v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích

Dne 13. listopadu 2019 se třída 1. E zúčastnila interaktivní prohlídky v Jihočeském divadle v Č. Budějovicích, kterou již několik let připravuje JD ve spolupráci s ateliérem 3D. Dvouhodinová návštěva Jihočeského divadla byla rozdělena na dvě fáze. V první fázi žáci díky interaktivní hře poznávali sami historii a interiéry divadla. Ve druhé části prohlídky absolvovali podrobnou prohlídkovou trasu, ne ovšem zámeckou, ale divadelní! Divadlo žáky nadchlo! 1. E dnes v Jihočeském divadle možná byla poprvé, ale rozhodně ne naposledy!

Přečíst
Baroko všemi smysly

Baroko všemi smysly

První letošní dějepisné školní projekty tercie se nesly v duchu baroka a myšlenek Učitele národů Jana Amose Komenského – viz fotogalerie.

Přečíst

Prima drachmy

Po „ražbě zlatých keltských duhovek“, které jsme se věnovali v 1. pololetí tohoto školního roku, jsme se nyní k mincovnictví vrátili výrobou athénských stříbrných mincí - tetradrachem – též zvaných „sovy“, čímž jsme si trochu netradičně zpestřili učivo o starověkém Řecku… A všichni víme, co znamená úsloví „nosit sovy do Athén“.

Přečíst
Prima mandaly

Prima mandaly

Učivo o starověké Číně a Indii jsme letos v primě ukončili dobrovolným úkolem – vybarvením vlastní mandaly. Zde je mozaika sestavená z části našich mandal:

Přečíst
Po stopách Keltů

Po stopách Keltů

Poslední červnové pondělí se prima vydala z Boršova nad Vltavou do Třísova. Během svého pěšího výletu jsme si naplno užili krásné přírody podél řeky Vltavy. Skvělou odměnou byla pak voda Křemžského potoka, která nás osvěžila a poskytla příjemnou zábavu. Zachované keltské oppidum v Třísově samozřejmě nenajdeme, ale půvab zdejší krajiny je přesvědčivým důkazem toho, proč si Keltové toto místo vybrali. Pokud budete mít chuť, určitě si o prázdninách tento výlet dopřejte.

Přečíst
Prima Egypt

Prima Egypt

Třída 1. E opět výtvarně ztvárnila probíranou látku z dějepisu. Tentokrát zpracovali 3D mapu starověkého Egypta, kde nechyběla třpytící se voda životadárného Nilu ani pouštní písek... Více najdete ve fotogalerii.

Přečíst
Psáno na papyrus…

Psáno na papyrus…

Třída 1. A též projektově, a trochu netradičně, zpracovala tematiku starověkého Egypta. Studentky a studenti zpracovali vybraná témata každodenního života starých Egypťanů na „papyrové svitky“. Nechyběly okruhy jako např. móda, líčení, péče o tělo, hygiena, výchova dětí, lékařství … a strava.Pro zájemce přikládáme zaručeně starověký recept na staroegyptské koláčky, které jste mohli díky studentce Kateřině Krejčí ochutnat i na letošním Dnu otevřených dveří:

Přečíst
Mizérie Velké války ve 3.A

Mizérie Velké války ve 3.A

V úterý 30.ledna dějepisný seminář navštívil včele s paní profesorkou Prokešovou a Houškovou Jihočeské muzeum, kde se nám dostalo neopakovatelného zážitku. Prožili jsme si totiž mizérii Velké války na vlastní kůži. K podivu snad všech zúčastněných jsme zažili názornou a rozhodně ne nudnou prohlídku se skvělým komentářem pana Faktora, který se na tvorbě výstavy i podílel. Jako první jsme se dozvěděli, jak vypadal život před válkou.

Přečíst
Velký úspěch studentek 2.E

Velký úspěch studentek 2.E

V letošním školním roce se čtyři studentky třídy 2. E zapojily do náročné soutěže, kterou každoročně vyhlašuje odbor památkové péče Magistrátu města České Budějovice ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Českých Budějovicích. V kategorii kolektiv obsadila dvojice Adéla Tycová a Zuzana Reitzová krásné druhé místo a Adéla Marcínová s Lenkou Kollarovou se umístily na místě třetím. Všem vítězkám gratulujeme a děkujeme za úspěšnou reprezentaci naší školy!

Téma pro podzimní sezónu (15.9. - 31.12. 2018) znělo: „Českobudějovické vily a jejich lidé“. Soutěž byla zaměřena na významné stavby, které ve městě vznikly na přelomu 19. a 20. století, i na osobnosti, které jsou s danými budovami spojeny. Soutěžící museli zjistit řadu podrobných informací a zároveň zdokumentovat i své bádání v terénu, což vyžadovalo značnou pečlivost a trpělivost.

Přečíst

Vítejte ve spirále času!

Tak znělo „motto“ dějepisné expozice letošního Dne otevřených dveří. Pomyslnou spirálu tvořily chronologicky uspořádané projekty studentů z loňského a letošního školního roku věnující se tématům od pravěku po (letos jubilejní) rok 1989.

Přečíst
Zlatnická dílna 2. E

Zlatnická dílna 2. E

Zlatnická dílna 2. E

Přečíst
Dějepisná olympiáda

Dějepisná olympiáda

Ve středu 21. listopadu proběhlo na naší škole školní kolo dějepisné olympiády. Olympiáda je určena pro žáky tercie a kvarty a letošní ročník se věnuje tématu „Za poznáním, za obchodem i za prací aneb Cesty jako tepny civilizace.“ Vítězem školního kola se stal Matouš Vobruba (3.E), následuje Anna Myšáková (3.E) a o 3. místo se se stejným počtem bodů dělí Michala Parkosová (4.E) a Klára Kafková (3.E). Vítězům blahopřejeme a přejeme hodně štěstí a úspěchů v okresním kole olympiády.

Přečíst
Druhá historická konference žáků a studentů

Druhá historická konference žáků a studentů

Dne 13. 11. 2018 se 13 našich gymnazistů zúčastnilo Druhé historické konference žáků a studentů v Jihočeském muzeu, která se konala ke dni Válečných veteránů a navazovala na nedělní oslavy 100. výročí ukončení 1. světové války. Hlavním tématem konference byla „Velká válka očima žáků a studentů aneb konec první světové války a České Budějovice za První republiky“. Prezentovali jsme časosběrný projekt – sbírku fotografií s názvem „Pomníky velké války v proměnách času“, který probíhal od roku 2014

Přečíst

Pravěk zážitkově

Studenti prvních ročníků si mohli na podzimních hodinách dějepisu vyzkoušet, jak ostrý je pazourkový pěstní klín, vyrobit trochu pšeničné mouky pomocí improvizované zrnotěrky, identifikovat pravěké koření a někteří se i umělecky se realizovali ve stylu mladopaleolitických umělců… Ti, kteří by rádi zapojili i chuť, si mohou zkusit upéct i keltské placky podle přiloženého receptu:

Přečíst
Vikingové

Vikingové

Třída 2. E si v rámci učiva o „drsných Seveřanech“ vyzkoušela vyrobit „železný“ amulet s runovým nápisem, zrestaurovat (vybarvit

Přečíst
Minivýstava

Minivýstava

V souvislosti s oslavami narozenin „Stoleté dámy“ byly renovované vitríny v 1. patře doplněny kopiemi výtvarných prací gymnazisty Josefa Jankovského z doby před rokem 1914 a fotografiemi z období první světové války. Časy tzv. „První republiky“ reprezentují dopisnice, pohlednice a pamětní arch ze soukromé sbírky.

Přečíst

Sledujte nás #gymceska

Kontakty

Gymnázium, České Budějovice, Česká 64

Česká 142/64, 370 21 České Budějovice
IČO: 60075775
ID datové schránky: n3kevuz

telefon: 386 356 884

email: mailto:gc@gymceska.cz

Zobrazit všechny kontakty

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout