Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / PRO STUDENTY / Předměty / Humanitní / Dějepis

Psáno na papyrus…

Třída 1. A též  projektově, a trochu netradičně, zpracovala tematiku starověkého Egypta. Studentky a studenti zpracovali vybraná témata každodenního života starých Egypťanů na „papyrové svitky“. Nechyběly okruhy jako např. móda, líčení, péče o tělo, hygiena, výchova dětí, lékařství … a strava.Pro zájemce přikládáme zaručeně starověký recept na staroegyptské koláčky, které jste mohli díky studentce Kateřině Krejčí ochutnat i na letošním Dnu otevřených dveří:

Staroegyptské koláčky

Smíchat 200g hrubé moukyči krupice, 1/2lžičky prášku do pečiva a špetku soli; přidat na kousky nakrájených 75g másla. Uhněteme rukama na jemnou žmolenku podobnou velmi jemné strouhance. Přidat 60g medu (nejlépe) rozehřátého ve vodní lázni. Dále přidat asi 3 lžíce mléka (podle potřeby více – aby vzniklo těsto). Z těsta vytvarovat kouli, z ní si brát kousek těsta, ze kterého se vyválí tenký váleček, který se stočí do spirály – „malého šneka“. Šneky posypat kmínem, položit na vymazaný plech a potřít opatrně pečivo zbytkem  rozteklého medu. Péct 20 minut v troubě při teplotě 180°C. Lze též tvořit jiné tvary – např. malé „pyramidky“ apod.