Pravěk zážitkově
Studenti prvních ročníků si mohli na podzimních hodinách dějepisu vyzkoušet, jak ostrý je pazourkový pěstní klín, vyrobit trochu pšeničné mouky pomocí improvizované zrnotěrky, identifikovat pravěké koření a někteří se i umělecky se realizovali ve stylu mladopaleolitických umělců… Ti, kteří by rádi zapojili i chuť, si mohou zkusit upéct i keltské placky podle přiloženého receptu:
KELTSKÉ OVESNÉ PLACKY
225 g ovesných vloček; 75g polohrubé mouky; sůl; prášek do pečiva; 50g másla;
voda; miska; cedník; vařečka; sklenice; malý hrnec; vál; váleček; plech na pečení.
Troubu předehřát na 220°C.
V míse smíchat ovesné vločky s polohrubou moukou, kterou prosejeme přes cedník do mísy. Přidat 1čajovou lžičku soli a vše promíchat vařečkou. Dále přidat ¼ čajové lžičky kypřícího prášku do pečiva a opět promíchat. V kastrolu na mírném ohni rozpustit máslo – opatrně, aby se nepřipálilo. Dát k němu směs mouky a vloček. Převařit trochu vody a postupně ji (po lžičkách) přidávat ke směsi, dokud nevznikne tuhé těsto.
Vyválet těsto na válu posypaném trochou vloček a mouky na plát o síle asi 1 cm. Skleničkou (nebo kulatou formičkou) vykrojit cca 24 koleček. Upéct v troubě na vymazaném plechu asi 15 minut. Před podáváním nechat dobře vychladnout. Keltové je (prý) jedli suché, ale vy si je můžete ochutit medem, máslem, sýrem, marmeládou…. J