Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / PRO STUDENTY / Předměty / Přírodovědné / Fyzika

Fyzika

Fyzika (z řeckého φυσικός (physikos): přírodní, ze základu φύσις (physis): příroda) je vědní obor, který zkoumá hmotu, její vlastnosti a chování během dějů. Vlastnosti a vztahy mezi nimi popisuje zpravidla jazykem matematiky.

Předmět fyzika se na našem gymnáziu vyučuje od prvního do sedmého ročníku, kde navazuje fyzikální seminář. Cílem předmětu je vést studenty k podpoře hledání a poznávání fyzikálních faktů a jejich vzájemných souvislostí, rozvíjet a upevňovat dovednosti měřit fyzikální veličiny a pozorovat fyzikální  procesy, učí žáky zkoumat příčiny přírodních procesů, souvislosti a vztahy mezi nimi.

V hodinách fyziky využíváme moderní multimediální učebnu s dotykovou projekční plochou a širokým spektrem moderních didaktických pomůcek. Toto vybavení slouží jako výborná pomůcka při prezentaci projektů a referátů. Dále máme k dispozici učebnu ICT, učebna fyziky slouží rovněž  jako tabletová učebna.

Našim studentům nabízíme během školního roku účast ve Fyzikální olympiádě, od šk. roku 2013 - 2014 pak i fyzikální kroužek. Významným partnerem pro školu je od roku 2013 společnost ČEZ.

Jaderná maturita 2021

Ve dnech 19. a 20. května jsme se jako studenti partnerské střední školy Skupiny ČEZ měli možnost zúčastnit akce Jaderná maturita. Tento rok ovšem probíhala v online podobě. I přesto, že jsme se sešli pouze virtuálně, byla atmosféra úžasná a kvalita působivých přednášek byla zachována.

Vzdělávací program Energetická gramotnost – Bez energie to nejde

Každoroční přednáška Energetická gramotnost pro všechny třídy třetího ročníku vzhledem k dlouhodobým epidemiologickým opatřením letos nemohla proběhnout. Vzhledem k naší listopadové účasti v online soutěži Energetická olympiáda, ve které naše  škola byla zastoupena třemi týmy studentů ze tříd 6. E a 7. E, jsme se rozhodli v průběhu května zvolit také náhradní nabídnutou online variantu vzdělávacího programu Energetická gramotnost – Bez energie to nejde.

Jakub Švojgr (3.E) stříbrný v okresním kole fyzikální olympiády

Opět gratulujeme Jakubovi Švojgrovi (3.E), tentokráte za krásné 2. místo v okresním kole fyzikální olympiády!

Výborně Kubo :-)

Pozorování hvězdné oblohy na Noci mladých vědců na Gymnáziu Česká

Hned po setmění, na které jsme nemuseli v tuto roční dobu dlouho čekat, bylo možné na školním dvoře pozorovat hvězdářským dalekohledem Měsíc. Po přidání speciálních okulárů se Měsíc v teleskopu vyobrazil i s obyčejně nevídanými detaily, kterými byly moře, krátery a stíny na jejich svazích. K pozorování také velmi přispělo příznivé počasí a obloha bez mraků. Proto byly viditelné i další kosmické objekty, např. Plejády v souhvězdí Býka, dvojhvězda Alkor a Mizar v souhvězdí Velké medvědice i mlhovina v Orionu. Z plánované hodiny pozorování se staly téměř tři, neboť stále bylo co pozorovat a zájem návštěvníků byl neočekávaně veliký.

Noc mladých vědců a umělců 2019. Noc, která měla zvuk

Postupně se ohlédneme za některými částmi našeho, již tradičního populárně-vědeckého večera pro širokou veřejnost. Dnes to bude program ve fyzice.
Předmětová komise se z plánovaného tématu kmitání a vlnění rozhodla soustředit především na část mechanického vlnění – zvuk.

Zábavná show v délce cca 45 minut se opakovala celkem třikrát v 18, 19 a 20 hodin. Pokaždé byla učebna plně obsazena. Večerem prováděly Markéta Placerová ze 6. E a Michaela Parkosová ze 4. E. Více dále po rozkliknutí nadpisu.

Přečíst
Pavel Jakš a Dominik Černý postupují do celostátního kola Fyzikální olympiády!

Dalších skvělých výsledků ve vědomostních soutěžích, které vyhlašuje MŠMT, dosáhli studenti Pavel Jakš a Dominik Černý. V krajském kole obsadili výborné 3. (Pavel Jakš) a 4. místo (Dominik Černý). Tato umístění na samotné špičce výsledkové listiny nominují oba na celostátní kolo Fyzikální olympiády, které se koná ve dnech 26.2.–1.3. 2019. Do celostátního kola se probojovalo 51 nejlepších studentů v rámci celé ČR. Fyzikální olympiádu pořádá Jednota českých matematiků a fyziků, letošní ročník proběhne v Hradci Králové ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Hradec Králové a Gymnáziem Boženy Němcové.