Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / PRO STUDENTY / Předměty / Přírodovědné / Fyzika

Noc mladých vědců a umělců 2019. Noc, která měla zvuk

Postupně se ohlédneme za některými částmi našeho, již tradičního populárně-vědeckého večera pro širokou veřejnost. Dnes to bude program ve fyzice.
Předmětová komise se z plánovaného tématu kmitání a vlnění rozhodla soustředit především na část mechanického vlnění – zvuk.

Zábavná show v délce cca 45 minut se opakovala celkem třikrát v 18, 19 a 20 hodin. Pokaždé byla učebna plně obsazena. Večerem prováděly Markéta Placerová  ze 6. E a Michaela Parkosová ze 4. E.
Studenti v pásmu na sebe plynule navazujících pokusů předvedli druhy mechanického vlnění  – podélné a příčné, stojaté vlnění, vznik Chladniho obrazců při chvění desek, vznik, šíření  a vlastnosti zvuku. Přítomní si mohli sami na sobě vyzkoušet funkci hlasivek, vznik zvuku při kmitání jazýčků píšťaly nebo šíření zvuku v kovových tyčích. Nedílnou součástí programu bylo i kulturní vystoupení, při němž žáci předvedli pomocí různých hudebních nástrojů různé barvy zvuku či rozkmitáním skleniček s vodou vytvořili a zahráli na tzv. skleněnou harfu.

Děkujeme studentkám a studentům a celé předmětové komisi fyziky za tradičně skvělý večerní program. Ten byl letos bohatší ještě o pozorování hvězdné oblohy, ale o tom zase příště.