Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2022 - 2023

Vyznáte se v institucích EU?

Někdy to není úplně jednoduché, ale po přednášce, kterou jsme absolvovali 1. prosince 2022 na Gymnáziu Česká, se v nich začínáme celkem obstojně orientovat. V tento den totiž zavítala do společenskovědního semináře Bc. Zuzana Trubelová, která je zaměstnankyní českobudějovického Eurocentra. S maturanty hovořila o institucích EU, jejich úkolech, počtu zástupců, způsobu hlasování a dosazování jejich členů do funkcí aj. Připomněli jsme si, kdo např. volí poslance Evropského parlamentu (občané jednotlivých států) či předsedu Evropské komise (Evropský parlament na návrh Evropské rady, tedy hlav jednotlivých států), čímž jsme si následně uvědomili, že skutečně neplatí to leta opakované a otřepané klišé, že je něco „diktátem z Bruselu.“ Dále jsme se zabývali i náplní českého předsednictví a jeho výsledky.

Rádi bychom poděkovali paní Trubelové za zprostředkování zajímavých informací živou a poutavou formou, které studenti mohou uplatnit již za pět měsíců u maturitní zkoušky.