Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2022 - 2023

Zahrajte si Enermix

Jako student, který, troufám si říct, má aspoň základní přehled o energetice, musím říct, že mě hra Enermix od společnosti ČEZ nadchla. Nejen, že je zpracována velmi pěkně a její hraní je opravdu intuitivní, ale hlavně nás učí zásadní rozdíly mezi jednotlivými druhy elektráren.

Než to vysvětlím, dovolte mi v rychlosti shrnout, o čem ve hře jde. Vaším úkolem bude namixovat energetické zdroje tak, abyste byli schopni dodávat elektřinu podle denní poptávky, která se mění každou minutou. Musíte chytře zvolit, kolik procent bude mít který zdroj elektřiny a poté je i sám regulovat.

Zde přichází ta část, kde se něčemu přiučíte! V dnešní době je nutnost mít ve vašem energetickém mixu co nejvíc energie z obnovitelných zdrojů, to je jasné. Ale co když zrovna nesvítí nebo nefouká? Proto musíte mít i záložní zdroje, které můžou začít produkovat elektřinu během minut v podobě uhelných nebo paroplynových elektráren. Nesmíme vynechat atomové elektrárny, které jsou schopné velkého výkonu, ale nedokážou rychle reagovat na denní změny v poptávce.

Takže je to celé na vás! Tak neváhejte a běžte si to zdarma zkusit na: https://www.svetenergie.cz/cz/souteze/enermix.

Tomáš Eliášek, 7. E