Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY

3.E a 5.E na zahraniční historicko-geologické výpravě

Ocitli jsme se v době Římanů, ale i ve štole, které vévodí překrásná ametystová žíla a mnoho zářících drahokamů.

Dne 8. dubna 2022 jsme doslova pochopili, že platí staré známe dobré přísloví „Kdo si počká, ten se dočká.“, neboť jsme se konečně dočkali dlouho vyhlížené exkurze, kterou jsme měli slíbenou již od 1. ročníku. Díky všem koronavirovým opatřením jsme tuto expedici podnikli až v tercii. To ale vůbec nevadilo. Byl to úžasný den!

V pátek 8. dubna brzo ráno jsme vyrazili směr Vídeň. Cestou jsme obdivovali krásy Rakouska, poté Vídně samotné, kterou jsme hladce projeli, abychom se nakonec ocitli v historicky věrohodném a citlivě vystavěném římském městě Carnuntum. Muzeum Carnuntinum v Bad Deutsch-Aletenburgu je rakouské nejvýznamnější muzeum, které se zabývá Římskou říší. V tomto areálu dokázali archeologové znovu postavit podle všech dostupných informací např. městský palác, termální lázně, obchod s vínem a olejem, klasické obytné budovy aj. Vše jsme s obdivem procházeli a hltali s otevřenýma očima.

Ceníme si toho, že jsme celý areál mohli projít s erudovaným průvodcem, jehož výklad byl nejenom teoretický, ale získali jsme mnoho konkrétních a praktických informací o tom, jak se v době Římanů opravdu žilo. Celý areál je velmi citlivě vystavěn, stále zde probíhají archeologické vykopávky, jakákoli expozice je vskutku velmi konkrétní a názorná. Římané byli opravdu vyspělou civilizací a v lecčem by nás patrně „strčili do kapsy“. Na závěr jsme ještě navštívili zbytky bývalého amfiteátru a římského oblouku.

Římská architektura byla vskutku monumentální a vyspělá.

Perfektním doplňkem k Carnuntum byla návštěva tzv. Ametystového světa v Maissau. Zde jsme obdivovali jedinečnou výstavu Rakousko – svět zářících drahokamů a zároveň jsme viděli překrásnou ametystovou žílu, jež je velmi vzácná, neboť na světě je pouhých 20 nalezišť vzácných pásových ametystů v takovémto rozsahu. Některým z nás se navíc podařilo vykopat si své vlastní ametysty, byť tato činnost již byla doprovázena hustým deštěm. Okolní zábavní park je úžasnou energetickou zahradou. Mnozí z nás si na památku koupili malý drahokam v přilehlém obchůdku, když neměli štěstí při kopání.

Veškeré informace a zkušenosti, které jsme při této exkurzi získali, se nám budou skvěle hodit do hodin dějepisu, literatury a geologie. Moc si vážíme toho, že jsme díky naší škole a našim rodičům mohli 8. dubna být v Rakousku na 2 krásných místech. Přejeme našim spolužákům, aby se do Carnuntum a Maissau také podívali.

(A malý bonus závěrem-jsme opravdu šťastní, že jsme byli spolu, že jsme si den jako parta skvěle užili, neboť jsme měli na chvilku dojem, že takto to má být, že takto je svět v pořádku – studenti mají jezdit i na exkurze a získávat praktické zkušenosti a bavit se spolu i mimo školu bez jakýchkoli omezení a nařízení.)