Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY

Exkurze 3. S do Jaderné elektrárny Temelín

Dne 24. 3. 2022 se naše třída 3. S zúčastnila exkurze v Jaderné elektrárně Temelín.
Virtuální prohlídka byla moc zajímavá. Během přednášky jsme se dozvěděli spoustu nových informací. Prohlédli jsme si Wilsonovu mlžnou komoru, což je zařízení, které umožňuje pozorovat dráhy elektricky nabitých částic. Zjistili jsme také, že cca třetinu elektrické energie v naší republice vyrobí právě jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Z hodin fyziky jsme již věděli, že se k výrobě této energie využívá uran. Co jsme ale nevěděli, je fakt, že se uran zpracuje pouze ze 4 %. Proto se použité palivo ukládá na časy, kdy vědci přijdou s převratným objevem týkajícím se jeho „znovuzpracování“.

Exkurze se opravdu vyvedla, počasí nám přálo. Jako třída jsme měli možnost se po dlouhé
době sejít i mimo školní lavice a navíc v zajímavém prostředí. Nechyběly ani reklamní předměty, které jsme na rozloučenou obdrželi.

Pak už jsme se vydali opět vstříc našim sportovním a školním povinnostem.
Jedinou výtkou je, že jsme kvůli současné situaci nemohli vstoupit do střeženého areálu jaderné elektrárny. Tak snad někdy příště ….

Lukáš Zítek (3. S)