Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY

Exkurze do Jaderné elektrárny Temelín

Dne 5. ledna se 26 neohrožených zvídavých studentů fyzikálního a chemického semináře maturitního ročníků vydalo do Jaderné elektrárny Temelín. I přes nepříznivé podmínky nás zákaz vstupu do střeženého areálu neodradil od příležitosti nahlédnout  elektrárně pod pokličku. Ujala se nás velmi milá paní průvodkyně a byli jsme uvedeni do promítacího sálu, kde jsme se seznámili pomocí krátké prezentace se základními informacemi o elektrárně.

Hned posléze jsme shlédli informační film o jaderné elektrárně.  Ten nám lehce přiblížil její chod. Potom jsme si rozdali brýle na virtuální realitu a teprve v tu chvíli začalo opravdové dobrodružství. Nejen, že nám byl umožněn vstup do veškerých prostor, do kterých se nemá běžný návštěvník šanci dostat, ale navíc nás doprovázel nesmírně sympatický průvodce. Začali jsme tím, jaké vybavení potřebujete při vstupu do prostor. Všechny nás nejvíce zaujaly žluté ponožky, které jsme panu průvodci opravdu záviděli. Prohlédli jsme si jaderný reaktor, velín, kde si můžete zkusit nasimulovat odstávku jaderného bloku, kontejnment, bazén použitého paliva a kontejnery, kde se následně ukládá, zavážecí stroj, turbíny, generátor atd. Nakonec jsme se prolétli jednou ze 4 chladicích věži jaderné elektrárny, která dosahuje výšky 155 m a  naskytl se nám tak jedinečný pohled na celý komplex elektrárny, která se rozkládá na ploše 125 ha.

Po ukončení virtuální prohlídky jsme dostali hodinu na to projít si interaktivní výstavu, kde jsme si mohli rozšířit své fyzikální vědomosti. Dozvěděli jsme se, jaké přístroje používali vědci např. A. M. Ampér, M. Faraday, A. G. Volta a další. Také jsme si přečetli obsáhlé články o obnovitelných i neobnovitelných energetických zdrojích, pochopili, jak se řídí jaderný reaktor a  seznámili se s pravidly, jak se zachovat v případě radiační události a následném vyhlášení ochranných opatření. Své nově získané vědomosti jsme si mohli ověřit pomocí kvízů, které v nás vyvolaly ohromnou soutěživost.

I když celá exkurze trvala bezmála jen tři hodiny, vytěžili jsme z ní, co se dalo a odcházeli jsme spokojeni a nabití novými vědomostmi.

studenti semináře z fyziky