Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY

Beseda s ředitelem BIS Michalem Koudelkou

V pátek 11. června 2021 se několika studentům Gymnázia Česká opětovně naskytla mimořádná příležitost. V rámci tzv. TalentAkademie proběhla v sále zastupitelstva Jihočeského kraje nesmírně zajímavá beseda s ředitelem BIS plk. Ing. Michalem Koudelkou na téma „Současná bezpečnostní rizika.“ Besedy se zúčastnili studenti třinácti jihočeských gymnázií včetně našeho.

Hned v úvodu přivítal vzácnou návštěvu hejtman Dr. M. Kuba. Ten se rozhodl, že panu Koudelkovi vyjádří své upřímné poděkování za jeho nasazení pro Českou republiku, a to vtipným a originálním způsobem: jmenoval pana plukovníka alespoň Jihočeským brigádním generálem s oprávněním užívat této hodnosti v celém Jihočeském kraji. Následně se pan plukovník, vlastně již „Jihočeský generál“, ujal slova a seznámil nás s fungováním BIS a jejími hlavními cíli. Poté shrnul největší hrozby, kterým v posledních letech demokratické státy čelí. Konkrétně jmenoval islámský terorismus, aktivity zpravodajských služeb z Číny, Ruska či Íránu a opakované kyberútoky. Krátce se dotkl i tématu „Vrbětice“, přičemž připomněl jednoznačné a nezpochybnitelné závěry policejního vyšetřování, že již několik let existuje pouze jedna vyšetřovací verze.

Kromě shora zmíněného pan plukovník analyzoval činnost některých dezinformačních webů. Zastavil se u skutečnosti, že dezinformační weby, které šířily strašící kampaň o hrozícím nebezpečí pro ty, kteří se nechají očkovat proti Covidu-19, záhy nahradily obsah svých původních antiočkovacích zpráv právě zpochybňováním závěrů z vyšetřování výbuchu vrbětického muničního skladu. Dále také varoval před dobou postcovidovou, kdy v důsledku frustrace řady občanů může v budoucnu dojít k nárůstu inklinace k extremismu.

Během celé besedy bylo možné klást své dotazy. Těmi studenti průběžně pana plukovníka doslova zasypali. Ale čas byl neúprosný, a proto mnohé o slovo se hlásící zjevně odkrvené paže musely vzdát své úsilí v naději, že na dotaz bude odpovězeno.

Na samý závěr již nezbývá nic jiného, než abychom panu plk. Koudelkovi poděkovali za velice obohacující besedu, která nám umožnila nebývalé setkání s osobností, ze které vyzařuje ochota za tuto zemi dýchat. A i nezkušený pozorovatel, bez kousku psychologického vzdělání, si za ty dvě hodiny mohl uvědomit, že pan plukovník Koudelka rozhodně patří mezi vhodné vzory pro mladé lidi v době, kdy se v našem veřejném prostoru pravidelně setkáváme s relativizací hodnot, překrucováním skutečností či zpochybňováním poctivosti a slušnosti. Proto bezesporu bude pro naši společnost přínosem, když i našim studentům přiroste k srdci jeho doporučení, že je nutné: „Proti lži bojovat pravdou.“