Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / O ŠKOLE / Úspěchy studentů a školy

Vynikající úspěch v překladatelské soutěži

Magdaléna Radimská (2. A) a Lukáš Bednář (6. E) – finalisté národního kola mezinárodní překladatelské soutěže Juvenes Translatores – získali 3. místo a čestné uznání.

Již druhým rokem se naši studenti účastní této nelehké, ale nanejvýš zajímavé soutěže: překládají z jazyka anglického do češtiny i naopak. Poznávají úskalí i krásu obou, a že jich je!

Letos se zúčastnilo ve školním kole 33 studentů naší školy – ze všech ročníků a ze všech našich skupin čtyřletého, osmiletého i sportovního zaměření. 30. listopadu online – tedy podmínky ne jednoduché.

Na konci prosince jsme věděly, které dvě práce budeme posílat do národního kola, i když vyhodnocení nebylo jednoduché: v každé z více než 33 prací bylo možno nalézt doklady o vyspělých jazykových dovednostech našich překladatelů z angličtiny i do angličtiny. Po mnoha čteních a konzultacích jsme však dospěly k jednoznačnému rozhodnutí: odešleme práce Magdalény Radimské ze 2. A a Lukáše Bednáře ze 6. E.

Jejich práce byly svěží, čtivé, nejpřesněji vystihovaly podstatu výchozího anglického (nelehkého a nejednoznačného) textu, byly zaznamenány smysluplnou češtinou bez gramatických chyb – což, přiznejme si, není dnes úplně samozřejmé. Vyjadřovaly porozumění textu i jazyku a usilovaly o co nejpřirozenější převedení do naší mateřštiny – což, přiznejme si, v dnešní digitální době rovněž není zcela běžné.

Vyhlašování výsledků probíhalo online a vzhledem k tomu, že mu předcházely dvě velice zajímavé přednášky o překladatelství, jeho smyslu a vůbec jak na to, ani jsme nestačily vnímat, jak velice jsme napjaté. Pak to přišlo: z 88 posuzovaných prací z 29 českých středních škol oba naši studenti z České byli jmenovaní ve finále – mezi dvacet nejlepších prací s čestným uznáním posuzovatelů patřil překlad Lukáše Bednáře. Třetí místo ze všech získala Magda Radimská!

Naše radost je veliká. Blahopřejeme Magdě a Lukášovi a věříme, že jejich zasloužený úspěch podnítí další studenty k tvořivosti i čtenářství v obou jazycích.

Rad a Reg