Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY

1.E v Malém divadle

1.E si v Malém divadle v Českých Budějovicích chtěla splnit pradávný český sen o tom mít vlastní moře.

Dne 6. února 2020 se třída 1. E zúčastnila divadelního představení Čechomoří v Malém divadle v Č. Budějovicích. Jednalo se o povedenou autorskou inscenaci o snech českého národa, která byla inscenována u příležitosti 99 let naší republiky.

Čechomoří je představením pro 4 herce a má mnoho rovin. Vychází z touhy Čechů mít vlastní moře, je poskládáno z autentických výpovědí mnoha Čechů (napříč všemi generacemi 1-99let) o jejich největším přání, je proloženo scénickým předvedením některých přání, ale je i velikou oslavou pana profesora Karla Žlábka, který dokonce vymyslel projekt, jak spojit České Budějovice/tehdejší Československo pomocí severo-jižního tunelu s Jaderským mořem. Samozřejmě skončil jeho geniální patent v trezoru, neboť tehdejší režim neměl zájem o tunel, který by našim turistům zpřístupnil cestu do svobodného světa.

Malé divadlo má svou specifickou poetiku, nádherně pracuje i s rekvizitami, zvukem a světlem. Důležitá je i bezprostřední blízkost účinkujících s diváky. Je vidět, že členové souboru jsou i šikovnými loutkoherci a nakonec bylo jeviště opravdu plné vody, takže největší z českých snů byl splněn!

Téměř dvě hodiny v divadle utekly jako voda. Mnozí z nás v divadle byli třeba po 6- 8 letech (naposledy jsme tu byli např. jako malí s rodiči nebo s mateřskou školou). Nyní jsme si uvědomili, že je škoda tuto scénu opomíjet a že Malé divadlo je „malé“ pouze svým jménem, ale jeho inscenace a mnohdy alternativní pojetí skutečnosti jsou rozhodně obrovské a určitě se vyrovnají i velkým scénám v naší republice. Vždy vás přimějí k zamyšlení se nad daným tématem. Zde jsme museli ocenit i to, že toto divadelní přestavení krásně navázalo na náš školní projekt „Největší přání“, který jsme tvořili i mi primáni v rámci projektového dne u příležitosti oslav 17. listopadu 2019.

Po této návštěvě Malého divadla nám došlo, že do divadla bychom měli chodit častěji. Přestavení jsme pozorně vnímali, velmi se nám líbilo a musíme uznat, že by bylo „hodně prima“, kdyby třeba naše děti mohly k moři jezdit podzemním tunelem z Českých Budějovic na poloostrov Adriaport pod Terstem, přesně tak, jak tento projekt vymyslel Prof. JUDr. Ing. Karel Žlábek!