Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY

Třetí historická konference žáků a studentů

Dne 3. prosince 2019 se v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích konala Třetí žákovská a studentská konference, tentokrát u příležitosti 30. výročí kanonizace Anežky Přemyslovny (12.11.) a sametové revoluce, která začala pět dnů poté. Vzácnými hosty byli pamětníci tehdejších událostí – pan František Růžička, který se zúčastnil pouti na kanonizaci do Říma, a pan Václav Bartuška – jedna z výrazných osobností sametové revoluce z řad tehdejších studentů. Oba se s námi podělili o své zážitky a stručně zhodnotili polistopadový vývoj. Z původně plánovaného vyššího počtu škol se nakonec zúčastnilo pouze naše gymnázium a Gymnázium Jírovcova. Studenti si v této komorní sestavě navzájem představili své projektové aktivity, které podnikali u příležitosti 30. výročí sametové revoluce na svých školách.

Datum konference mělo svou symboliku, protože v tento den (3.12.) roku 1874 se konalo blahořečení Anežky České. Závěr konference patřil komentované prohlídce výstavy „Svatá Anežka Česká a obraz její úcty v jižních Čechách“. Pro přítomnou část kvinty to byla i určitá duchovní příprava na následnou exkurzi do Anežského kláštera. ?