Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY

Naši fotbalisté v Kanadě

Díky trenérovi Stanislavu Rožboudovi naši studenti Lukáš Perina (U19) a Oliver Polanský (U16) absolvovali pětidenní kemp se stejně starými mládežnickými týmy našeho spřáteleného klubu TFC Ottawa. Denní režim byl rozdělen na dvě tréninkové jednotky (vždy tematicky založené) a polední pauzu vyplněnou odbornými semináři (např. technickotaktická příprava, sportovní psychologie, výživa, rozhovory před kamerou a zaměření se na správné návyky i mimo tréninkový proces). Chlapci se aktivně zapojovali do diskusí a mohli si i vyzkoušet mluvit v cizím jazyce před větším množstvím lidí. Jejich angličtina je na velice dobré úrovni, čímž si vysloužili pochvalu nejen od trenérů. Dále si můžete přečíst rozhovor s Lukášem i Oliverem.

Jak se Vám v Kanadě líbilo?

Oliver: Bylo to naprosto úžasné. Bylo skvělé poznat zdejší lidi a klasický život v rodině. Poznal jsem mnoho míst v Ottawě, a ještě více lidí se stejnou zálibou – fotbalem. Kanada je opravdu jiná v mnoha ohledech než Evropa a Česká republika. Moc jsem si to užil.

Lukáš: V Kanadě jsem si to parádně užil. Po pomalém rozjezdu vše začalo klapat, jak mělo. Jel jsem tam s tím si odpočinout od “Čech” od místních stereotypů, prostě na dovolenou. Rád jezdím vždy na dovolenou na jiné místo, ale tam bych se vrátil.

Váš největší zážitek?

Oliver: Zážitků bylo opravdu mnoho a těžko vybírat. Navštívili jsme dva zábavné parky, jeden vodní a druhý s horskými dráhami. Oba dny v těchto parcích byly opravdu velký zážitek. Mnoho zážitků jsem také zažil v tréninkovém centru a na hřišti. Úžasné byly chvíle s mou kanadskou "rodinou", ty jsem si opravdu moc užil. Návštěva zápasů baseballu a amerického fotbalu byly taktéž skvělé, takže jak říkám, těžko vybrat pouze jeden. Asi za ten největší bych vybral den strávený v zábavném parku Wonderland.

Lukáš: Nejvíc jsem si užil strávený čas s novými lidmi, kteří se mi ve všem snažili vyjít vstříc nebo jakkoliv pomoci a samozřejmě zábavní park

Měli jste problém s angličtinou?

Oliver: Angličtina mi problém nedělala. Do Kanady jsem jel s velkou důvěrou ve svou angličtinu a snažil se co nejvíce mluvit. Myslím, že to se mi dařilo a každým dnem se to zlepšovalo. Dalo mi to mnoho, v ohledu zlepšení mé angličtiny.”

Lukáš: Jak už jsem řekl předtím díky lidem, kteří byli kolem mě, byla jazyková bariéra minimální, občas se jen někdo zasmál mému přízvuku a ptal se odkud je.

Bude tato zkušenost mít pro Vás nějaký přínos do budoucna?

Oliver: Rozhodně. Poznal jsem jiný způsob života a mnoho odlišných věcí. Spřátelil jsem se s mnoha lidmi a navázal s nimi kontakty do budoucna. Moc si vážím této zkušenosti a chtěl bych za to poděkovat trenéru Rožboudovi, který mi dal šanci se do Kanady podívat. Bylo to k nezaplacení.”

Lukáš: Tenhle „výlet“ přes oceán ve mně zanechal pouze pozitivní zážitky, a má zkušenost z něj je taková, že se mi tam ohromně líbilo, podíval jsem se na místa kam se většina lidi z mého okolí nepodívá a jsem za to hlavně vděčný své rodině která mi to umožnila. Nakoukl jsem tam také na dvě univerzity a vím, že studium po střední škole v Americe pravděpodobně bude ta správná cesta, pokud se nic zásadního nezmění.