Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / PRO STUDENTY / Předměty / Přírodovědné / Informatika

A.I. Bootcamp Athény aneb dívky nebojte se studovat IT

Dne 27.8 2018 jsem se společně s panem učitelem Kotlasem zúčastnila čtyřdenního programu, který byl pořádaný společností Microsoft. Program s názvem Girls in STEM A.I. Bootcamp byl zaměřený na umělou inteligenci, která se promítá už skoro ve všech směrech- od počítačů přes televize až k chytrým domácím zařízením, jako jsou třeba mikrovlnky. Celá akce probíhala v řeckých Athénách a účastnilo se jí 150 dívek a 50 učitelů ze střední a východní Evropy. Cílem tohoto bootcampu bylo ukázat dívkám, že informační technologie nespočívá pouze v programování a používání dvojkové soustavy.

Program byl velice bohatý a záživný. Každý den byl něčím zvláštní a odlišný. Všechny účastnice a jejich učitelé každý den absolvovali přednášky v angličtině o umělé inteligenci, které se konaly ve společném velkém sále. Všechny přednášky byly o něčem jiném, a přitom pořád o umělé inteligenci, což nám všem ukazovalo mnoho odvětví v tomto zaměření. Dále následovaly workshopy, při kterých jsme byly rozděleny do třech velkých skupin a postupně ve skupinách poznávaly tajemství micro:bitu a jeho naprogramování, malování ve 3D a užití umělé inteligence k úpravě fotek, kódování ve hře Minecraft Education Edition, sestavování a následné programování robota z lega, vyrobení si vlastního prototypu, který snímal pohyb prstu a následně hýbal robotickým prstem, nastavení si vlastního Chatbota v Azure a poslední den jsme se učily pracovat s aplikacemi, které na základě sesbíraných dat dokázala určit procentuální podobnost dvou objektů, nebo po zadáních výsledků z lékařských vyšetření dokázala aplikace s umělou inteligencí určit, zda se jedná o rakovinu prsu či nikoli.

Celou tuto akci shledávám jako velice podařenou a myslím, že si můžu dovolit tvrdit, že všechny dívky, včetně mě, z bootcampu odjížděly velice namotivované, plné nadšení a odhodlání v objevování krás informačních technologií.

Natálie Kurážová 2.A