Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY

Exkurze ŘÍM a VERONA

Ve dnech 29. 5. – 2. 6. 2018 se naše třída 4. E a část tercie zúčastnila exkurze do Říma a Verony. Naše výprava začala v úterý v 16:00, kdy jsme všichni usedli do autobusu a vyrazili směr Itálie. Cesta ubíhala rychle a nad ránem jsme dorazili do italské metropole. Ihned po příjezdu jsme si odložili zavazadla v poutním domě Velehrad. Poté začala prohlídka města. Naše první kroky vedly na vyhlídkové místo na náměstí Piazzale Giuseppe Garibaldi, odkud je nádherný výhled na celý Řím. Prošli jsme čtvrtí Trastevere, která nás uchvátila křivolakými uličkami a pravým italským životem. Nejstarší křesťanský kostel Basilica di Santa Maria di Trastevere byl překvapivým zážitkem. Prošli jsme místa, kam se běžný turista většinou nepodívá. Pokračovali jsme k řece Tibeře až na náměstí Campo dei Fiori, které se stalo nechvalně známým díky pořádání veřejných poprav. Dokladem je socha Giordana Bruna, který zde byl upálen. Naše další kroky směřovaly k Andělskému hradu, po jehož prohlídce jsme se odebrali k Vatikánským muzeím. Sixtinská kaple, která je jejich součástí se i přes davy návštěvníků stala obrovským zážitkem. Závěr návštěvy muzeí jsme si zpestřili menší hrou na schovávanou, kdy jsme spletli místo setkání a náš zájezd se rozdělil do tří skupin. Každá však skončila u jiného východu a bylo na učitelském sboru, aby si nás opět našli. Nakonec jsme se všichni šťastně shledali a ztráty byly nulové. Po náročném prvním dni jsme se vrátili na místo pobytu, povečeřeli a bez přesvědčování ulehli ke spánku.

Druhý den jsme hned po snídani vyrazili do centra Říma. Nikoli však pěšky, ale za pomoci (pro naši školu tematického) autobusu č. 64. Po velmi záživné jízdě jsme se vydali k samotnému Koloseu, kde na nás již čekala skvělá paní průvodkyně Věra Hřebíčková. Nejprve nám poutavě vyprávěla o historii Říma, následně jsme vstoupili do antické arény. Koloseum nám už na první pohled vzalo dech. A barvitý a zajímavý výklad paní průvodkyně nás provedl celou jeho historií. Poté jsme pokračovali prohlídkou Palatina, Fora Romana, Kapitolu, Fontány di Trevi a Pantheonu. Celodenní vycházku jsme zakončili u Španělských schodů. Nezaháleli jsme ani po večeři. Bezprostřední blízkost Vatikánu nás zlákala k večerní procházce po Svatopetrském náměstí a k nádherně osvětlenému Andělskému hradu. Tam jsme si opravdu užili večerní atmosféru Říma a osvěžili se zmrzlinou.

Další den brzy ráno jsme připravili svá zavazadla a naposledy se vydali do Vatikánu, abychom si prohlédli jeden z mnoha skvostů nejmenšího státu světa – Baziliku sv. Petra. Průvodcem nám byla sestra Marie z poutního domu Velehrad. Omámeni majestátností stavby jsme opět nasedli do autobusu a vyrazili do Verony. Po cca 5 hodinách cesty jsme byli na místě určení. Naše první kroky nevedly nikam jinam než ke slavnému balkónu, kde se odehrála známá scéna ze hry W. Shakespeara Romeo a Julie. Dokonce se nám poštěstilo být svědky žádosti o ruku, z čehož bylo hlavně dámské osazenstvo více než dojato. Dále jsme si při delším rozchodu užili poslední chvilky v Itálii a s těžkým srdcem opouštěli městečko zamilovaných. Následoval již jen odjezd do ČR, kam jsme dorazili v sobotu kolem 5. hodiny ráno.

Tímto jako třída 4. E děkujeme učitelům za skvělou organizaci a vedení školy za umožnění této exkurze. Exkurze pro nás byla opravdu velmi přínosná a jsme vděční, že jsme ji mohli absolvovat a tím rozšířit své obzory a vidět to, co jsme zatím viděli jen na obrázcích v učebnicích.

(za 4. E Barča Jandová, Markéta Molíková)