Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / PRO STUDENTY / Předměty / Přírodovědné / Zeměpis

Expedice Rakousko

Dvoudenní exkurze již v druhém týdnu školy? Kdo by si něco takového nechal ujít, zvlášť, když nás čekal pestrý program? Studenti septimy, 3.A a 3.S rozhodně ne!

Ve dnech 9. a 10. 9. 2019 proběhla geograficko-biologická exkurze třetích ročníků do Rakouského Solnohradska. Salcbursko je proslulé především svou historií a pohádkovou krajinou. Naše kroky tedy přirozeně směřovaly k poznání právě těchto divů.

První zastávka nás čekala v Salcburku, samotném srdci tohoto regionu. Zde jsme kvůli dešti pobyli jen krátce, ale i tak jsme si stihli projít Getreidegasse, řečené nejkrásnější nákupní třídy v Rakousku. „Tenhle Spar mám rád, je to asi ten nejhezčí, co jsem viděl.“ Sdělil nám s nadsázkou pan Štoudek a hned na to dodal: „Jo, a taky je to rodný dům Mozarta. Ale já mám rád ten Spar.“ Mlčky jsme mu dali za pravdu a už jen zběžně prošli historickým centrem města. A protože nám doslova teklo do bot (bez příkras lilo jako z konve), nasedli jsme do autobusu a zamířili směr Hallein.

Těžba v tamním dole sahá již do šestého století. Dnes se již netěží, solné doly jsou nicméně přístupné veřejnosti, a tak jsme i my mohli být nadchnuti jízdou speciálním vlakem, poutavým výkladem, a možností sklouznout se po skluzavkách, které používali horníci.

Odpoledne jsme se přesunuli do oblasti Werfenu. Zde se nachází největší ledová jeskyně na světě. Aby se návštěvníci i průvodci udrželi v teple, je celá prohlídka v duchu stoupání po schodech nahoru a dolů. Je na návštěvníkově posouzení, zda je schodiště přínos oproti dobám, kdy turisté jeskyni zdolávali obdobně, jako její objevitelé, anebo je to jen menší množství adrenalinu kompenzované privilegiem nést autentickou svítilnu karbidku.

Druhý den jsme navštívili Kaprun, kde jsme se seznámili se soustavou přečerpávajících vodních elektráren a dostali se téměř až k trvale zasněženým vrcholům.

Naší poslední zastávkou se stal Liechtensteinklamm, jedna z nejkrásnějších a nejhlubších soutěsek v Alpách. Měli jsme možnost naživo vidět erozní činnost vody, tedy něco, co se nám naši učitelé snažili vštípit už op prvních ročníků. Snad tedy po názorné ukázce v hlavách studentstva něco zůstalo.

Pokud to ale nebyly obří kotle a erozní činnost vody, budou to určitě bohaté zážitky. Exkurze byla perfektně zorganizovaná. Myslím, že mohu říct, že se zúčastněným velice líbila a naplnila je pestrými dojmy. Snad se s oblastí Solnohradska ještě někdy setkáme. Wuderschön!

Markéta Kubalová, 7.E