Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Archiv aktualit

Den D a obhajoby seminárních prací

Na 6. 6. 2019 připadlo letos nejen 75. výročí zahájení operace Overlord, ale i termín obhajob seminárních prací studentů 3. ročníku a septimy. V dějepisné sekci se sešlo shodou okolností celkem 6 velmi pěkných prací. V chronologickém sledu jsme se nejprve vypravili do středověku po stopách Zlaté stezky, dále následovalo až 19. století s podrobnými informacemi o úmrtí císařovny Alžběty, všeobecně známé v našem podvědomí jako Sissi, která se stala obětí atentátu, jenž provedl italský anarchista. Dozvěděli jsme se například podrobné informace o následujících událostech - smutečních obřadech a převozu těla zesnulé panovnice ze Ženevy do Vídně, kde se konal velkolepý pohřeb.

Další zastavení v čase patřilo období protektorátu ve Veselí nad Lužnicí, na které pomyslně navazovala seminární práce o (tradičně) neklidném jihočeském pohraničí – konkrétně o událostech v okolí Dolního Dvořiště v roce 1945. Blíže jsme se seznámili s osudy některých pamětníků, kteří zažili na vlastní kůži tzv. odsun Němců. Dále následovalo období neblahých padesátých let se zaměřením na kolektivizaci na Českobudějovicku.

Pomyslnou tečku učinila práce věnovaná neznámému hrdinovi PhDr. Karlu Vodičkovi, který sice zatím není ve všeobecném podvědomí místních obyvatel, ale byl významným občanem Českých Budějovic. Mj. se velkou měrou zasloužil o vznik českobudějovické hvězdárny.

Nejcennějším přínosem pro studenty dějepisného semináře byla možnost osvojení si metod historikovy práce, zpracování  a kritické vyhodnocení různých druhů pramenů. Dále si vyzkoušeli napsat odborné dílo s bohatým poznámkovým aparátem i cennými přílohami a fundovaně je odprezentovali.