I humanitní vědy se počítají
Blíží se jaro a s ním maturita. Studenti čtvrtých ročníků podávají přihlášky na vysoké školy. Žáci třetích ročníků si zatím ještě vysokou školu vybírají. Jakožto absolventka Gymnázia Česká bych se s Vámi proto ráda podělila o poznatky získané během prvního semestru studia na vysoké škole.
Dovolte mi, abych se Vám blíže představila. Jmenuji se JANA ŠTĚPÁNKOVÁ. Vloni na jaře jsem úspěšně zakončila maturitou osmileté studium na tomto gymnáziu. V současné době studuji populární zpěv na Pražské konzervatoři a k tomu dálkově obor Mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Právě jsem úspěšně absolvovala první zkouškové období na vysoké škole a svůj velký podíl má na tom právě Gymnázium Česká, kde mě mimo jiné naučili se efektivně učit. Musím říci, že mám z gymnázia perfektní základy (využila jsem hlavně češtinu, literární seminář, dějepis, dějepisný seminář, základy společenských věd a společenskovědní seminář), které mi velmi usnadnily učení na zkoušky. Měla jsem tedy na čem stavět, znala jsem základní důležitá fakta, pouze jsem se vždy doučila „nadstavbové“ informace navíc. Dále také oceňuji, že jsme si mohli na gymnáziu vyzkoušet psaní seminární práce - a to ve třetím ročníku, kdy ještě nejsou starosti s maturitou a přijímacími zkouškami jako ve čtvrtém ročníku. Na vysoké škole jsme k postupu psaní práce moc informací nedostali, takže jsem čerpala z pokynů z gymnázia. Zpětně tedy můžu celkově zhodnotit, že byla výuka humanitních předmětů na gymnáziu doopravdy kvalitní a dokázala skvěle připravit na studium na vysoké škole. Moc děkuji.
O své postřehy ze studia se rozhodla podělit také moje spolužačka z gymnázia ANNA HAVLÍKOVÁ, která momentálně studuje Právnickou fakultu Univerzity Karlovy: „Já mám za sebou také první zkouškové období, které bylo hodně náročné. Musím zejména ocenit dějepisný seminář, který mi dal kvalitní základ a připravil mě na učení se hodně letopočtů za krátký čas. V prvním ročníku na právech je více dějin, než byste čekali, a to dokonce tři předměty. Určitě nesmím opomenout ZSV, ať už regulérní hodiny nebo semináře, obojí mi dalo základní přehled a orientaci v právu. Ač to některé může překvapit, měla jsem i povinně volitelný předmět čeština v odborné komunikaci, ze kterého jsem složila zkoušku na 100% takzvaně „levou zadní“, a to jen se znalostmi od paní profesorky Prokešové, které patří obrovský dík. Na právnické fakultě se hodně klade důraz nejen na cizí jazyky, ale také na češtinu, protože jako právník musíte mít mluvený i písemný projev naprosto bezchybný. Na jakékoliv vysoké škole vás nemine psaní seminárních prací, takže se rozhodně hodí si to vyzkoušet už na gymnáziu. Je třeba na humanitní předměty nezapomínat a neodsouvat je do pozadí, rozhodně jsou pro studium a pro život užitečné.“