Žáci 1. a 2.E pomáhali přírodě na Výřím vrchu
V rámci přípravy na přírodovědnou soutěž Zlatý list se vybraní žáci z 1. a 2.E vydali do terénu, aby pomohli přírodě a zároveň se blíže seznámili s péčí o chráněná území. Akce proběhla ve spolupráci se správou CHKO Blanský les a jejím cílem bylo přispět k udržení cenného přírodního prostředí na území přírodní památky Výří vrch.
Na místě jsme se nejdříve seznámili s chráněnými druhy motýlů, které se v CHKO vyskytují a prostudovali mapu území, ve kterém budeme pracovat. Poté si žáci na vlastní ruce vyzkoušeli vyhrabávání staré trávy, která by bez zásahu postupně dusila nízkou vegetaci a omezovala rozmanitost rostlinných i živočišných druhů. Právě takovéto tradiční způsoby péče pomáhají udržet rovnováhu v ekosystému – umožňují růst ohroženým rostlinám a vytvářejí vhodné prostředí například pro motýly a další druhy hmyzu.
Kromě praktické práce v terénu měli žáci také možnost si vyzkoušet roli správce chráněného území. Každý z nich si mohl vybrat jeden mladý stromek, který bude při plánované prořezávce ušetřen. Tímto symbolickým rozhodnutím si odnesli nejen nový pohled na péči o krajinu, ale i pocit zodpovědnosti za konkrétní kousek přírody.
Děkujeme Radku Janákovi ze správy CHKO Blanský les za odborný výklad, milé přijetí a celkovou spolupráci, díky které se mohli naši žáci nejen něco naučit, ale i zažít, že pomoc přírodě může být smysluplná a přínosná pro všechny.