Byla to velmi zdařilá Noc vědců, umělců a sportovců!
Pátek 14. února 2025 se uskutečnil další ročník Noci vědců, umělců a sportovců. Soudě dle nebývalého zájmu lze konstatovat, že si řada zájemců k svátku sv. Valentýna nadělila účast na této velkolepé akci.
Program byl skutečně pestrý. Milovníci literatury a divadla zhlédli pověst s historickými souvislostmi našeho města, excelentním způsobem zahranou žáky 2.E. Mnozí sekundáni tak poprvé okusili „parkety, co znamenají svět.“ Díky přesvědčivým hereckým výkonům se místo vžitého spojení „hráli jak na Národním“ možná časem ujme spojení „hráli jak na České“. Velký dík si zde zaslouží paní třídní učitelka H. Novotná za veliké úsilí při přípravě celého divadelního projektu.
I když konstelace oblohy nebyla příznivá, a proto bylo venkovní pozorování dalekohledem zrušeno, přesněji řečeno, dočasně o rok odloženo, tak si přesto obdivovatelé astronomie přišli na své prostřednictvím náhradního programu na počítači, jehož monitor zatažený nebyl. Za to patří dík kolegyni H. Štěpánkové.
Další z učeben nabídla svou fyzikální show nazvanou „Noc, která má zvuk,“ s mnoha atraktivními pokusy. Zájem byl tak veliký, že musely být doneseny další židle. I v tomto konání by se nechal najít nějaký fyzikální zákon: „Těleso, přenášené z jedné třídy do druhé, změní natolik své vlastnosti, pokud ho po cestě někdo neodcizí, že se stane tělesem přeneseným.“ Časem se snad tato životně důležitá poučka dostane do učebnic fyziky. Naše poděkování věnujeme zvláště kolegyním J. Petřekové a H. Polákové za přípravu tohoto pásma.
Na stejném patře, a sice v IT učebně, nám bylo představeno tzv. gravírování. Kdo dobře naslouchal, dozvěděl se, jak lze propojit informatiku s reálnou tvorbou. Rodiče i děti si vyzkoušeli pomocí speciálního grafického programu navrhnout, vyřezat a vygravírovat svou medaili. Pečlivě propracované ornamenty působily neuvěřitelně. Třeba časem využijeme tuto techniku při výrobě pamětního dukátu či dokonce k ražbě pamětního Bitcoinu s logem Gymnázia Česká. Za realizaci děkujeme firmě Zonepi Research s. r. o. a garantu programu, kolegovi M. Kotlasovi.
O patro výše se návštěvníci mohli ponořit do tajů chemie. Zkusili si analyzovat vybrané potraviny a předvedli nám nespočet experimentů. O sekundě a jejích hereckých schopnostech jsme hovořili již v úvodu. Po svém hereckém vystoupení vyměnila tato třída své kostýmy za bílé pláště a předvedla nám svou „chemickou jízdu.“ Garantkám chemie, jmenovitě kolegyním P. Habertové, L. Špičkové, Z. Zahradníčkové a M. Sekyrkové děkujeme za realizaci tohoto kreativního bloku.
V biologické laboratoři si zájemci zkusili práci s mikroskopem. A komu se zdálo, že se mu v důsledku mnoha dojmů rozkolísal zdravotní stav, nechal si poblíž laboratoře změřit tlak u studentského zdravotnického dua.
Další z tříd nabídla pitvu myši. Nejednalo se o program našich informatiků, nýbrž biologů. Přestože každému nemusí být příjemný pach, se kterým je tato odborná činnost spojena, bylo v této učebně doslova „vyprodáno“. Kde jinde by mohli malí zvířecí patologové získat potřebné anatomické dovednosti, když plyšové myši dostupné na trhu místo vnitřních orgánů nabízejí pouze výplně z viskózy, polyesteru či akrylu? No, právě u nás, pod vedením dr. B. Saka a dr. N. Holubové, kterým děkujeme, jakož i garantce této části programu, paní kolegyni R. Hrubešové.
Fanoušci dějepisu zaplnili třídu, ve které nám byla našimi studenty prezentována různá historická témata, např. Historie skautského střediska VAVÉHA v ČB, Historie budovy školy Gymnázia Česká, Král Šumavy, Objevné plavby aj. Děkujeme také garantům, a to paní kolegyni K. Ludvíkové a paní zástupkyni H. Musilové, za organizaci tohoto přednáškového bloku.
Kromě historických přednášek jsme mohli vyslechnout rovněž biologická témata zacílena na anti-parazitické látky, mechorosty aj. v podání našich studentů.
Pro zamilované i nezamilované byla připravena „Valentýnská dílna v podkroví“, kde se návštěvníci seznámili s kreativním psaním, okusili doušky muzikoterapie či aromaterapii a za dohledu skvělého týmu pedagožek a studentských asistentů vpluli do odpočinkové zóny. Prostřednictvím vybraných pokrmů, jež se dozajista požívají ve vzdělaných zemích, zažili hosté i „žaludkoterapii.“ Další vlna díků nechť dopluje ke kolegyním J. Bártů a B. Poskočilové.
Jen o několik metrů vpravo (přesně o 4, 26 m) jsme nalezli třídu v obležení malých i dospělých, neboť zde byla nabízena pestrá paleta deskových her a barvení miniatur. O svých radostech, ale i starostech si tady mohli mnozí popovídat se vždy příjemně naladěným kolegou P. Dolejším, a to nejenom v českém jazyce.
Než opustíme půdní vestavbu a přesuneme se o patro výše, tedy do „podnební vestavby“, zastavme se v naší čítárně. V ní se během večera až do pozdních hodin vystřídalo nespočet účinkujících. Připomeňme hru Anglického divadla v podání primy. Nechybělo ani Německé divadlo zastoupené studenty ze sexty. Příznivci francouzské poezie se zaposlouchali do recitace Marka Šíly ze sekundy. Zájemci žánru fantasy mohli poznat naši absolventku M. Radimskou, která nám představila svou knihu Neklidně spí lesy, již i sama ilustrovala.
Dále jsme se setkali se současnými i bývalými studenty naší školy v recitačním a hudebním programu „Nemusíte být v gala,“ kterým nás provedli E. Doskočilová a J. Barták. Následně jsme se seznámili s novým a nadějným hudebním seskupením BryoTrio, v němž se nám představili kolega P. Lunga, který hrál na basu minimálně tak skvěle, jako pan Louka v Koljovi, dále studenti L. Blecha a A. Havelcová. Všichni tři byli zapojeni do tolika dílčích programových částí, že u nich mnohý bez přehánění došel k závěru, že mají schopnost tzv. trilokace, tedy nadpřirozené schopnosti vyskytovat se až na třech místech na jednou. Poté vystoupila bigbeatová hudební skupina GAROSH, složená ze studentů třídy 2.A. Když se jim bude dařit tak jako v páteční večer, mohli by časem účinkovat jako předkapela nějaké kapely světového významu. Nebo aspoň jako předkapela jich samotných. Za koordinaci tohoto pásma, nácvik a přípravu řady vystoupení si zaslouží naše velké poděkování kolegyně V. Regulová.
Mimo uměleckých vystoupení jsme se zde seznámili i s vybranými sporty a zájmy našich studentů, jejich úspěchy či s informacemi o studu a sportování v zahraničí.
Nyní se ale již přesouváme do avizované výtvarny. V tomto školním ateliéru se uskutečnila aukce a výstava studentských prací. Poté si naši hosté, kteří s velkým zájmem zaplnili tento prostor do posledního místa, zkusili zkrácený kurz Kreslení pravou mozkovou hemisférou, pod vedením Mgr. L. Kalové, které též vyslovujeme své díky, stejně jako i garantce výtvarných akcí, kolegyni V. Krhounkové.
Ale to stále nejsme u konce pátečního programu. Pokud se někdo chtěl zdokonalit v hereckých dovednostech, zúčastnil se workshopu s renomovanou jihočeskou herečkou D. Verzichovou, členkou Jihočeského divadla v ČB, která působila rovněž i v Divadle pod Palmovkou, ve Stavovském či Národním divadle. Za cenné rady a zajímavá cvičení jí děkujeme a za zajištění workshopu kolegyni V. Štoudkové.
Ke stálicím Noci vědců, umělců a sportovců neodmyslitelně patří i proslulý českobudějovický fotograf a autor třiceti knih o ČB Milan Binder. Víme, že dnes fotí kde kdo, píše kde kdo, ale díky M. Binderovi a jeho trefným a vtipným komentářům četné objekty na fotografiích skutečně ožívají, zjevují něco z tajemství zašlé historie, a místům s diagnózou smrti je najednou vdechnuta duše. Co dokázal snad jen Rabi Löw u svého Goléma, umí u Českých Budějovic náš českobudějovický Milan Binder. Jemu věnujeme naše poděkování a přejeme mu mnoho sil při realizaci svých dalších projektů.
Pomocí důmyslného a skvěle zpracovaného grafického orientačního systému jsme se všichni mohli rychle a bezpečně pohybovat v průběhu večera po celé budově. Takže nehrozilo, že po jeho otevření v mobilním telefonu při vstupu do školy, by se najednou návštěvník školy ocitl např. na geodézii, a to ještě v její kotelně. Proto své velké poděkování vyslovujeme též kolegyni K. Vocetkové.
Na samý závěr připojme ještě další poděkování všem kolegům, kteří v ten den organizovali zadávání přijímaček nanečisto a opravovali zadání žáků. Též děkujeme i paním uklízečkám a panu školníkovi za přípravu prostor. Velké poděkování patří všem milým hostům, dále pedagogům, lektorům, organizátorům a dobrovolníkům, zejména z řad ochotného studentstva, za skvěle nachystanou akci, která mnohým udělala radost. Vždyť někteří při odchodu jen dodali: „Tak zase za rok.“