Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2024 - 2025

Michal Dusík opravdu umí pobavit!

Ve čtvrtek 26. září 2024 navštívil Gymnázium Česká letitý sportovní komentátor, scénárista, moderátor a šéfredaktor Redakce sportu ČT Michal Dusík. Současně s ním přijel debatovat s našimi studenty a besedu moderovat jihočeský sportovní komentátor Kamil Jáša, otec našeho absolventa Mikuláše Jáši, který úspěšně kráčí ve šlépějích svého otce.

Michal Dusík nás seznámil se svými studijními a sportovními léty, zálibami a s cestou, jak se dostal až do redakce sportu v České televizi. Zmínil celou řadu sportovních utkání, mistrovství i několik olympiád, kterých se pracovně zúčastnil. Připomněl některé ze svých přebreptů či jazykových přesmyček a na konkrétních příkladech popisoval, jaké obtíže mohou způsobit formulace v jiných jazycích či hledání vhodného překladu. Dozvěděli jsme se, jak probíhala příprava komentátorů v době před internetem a jak je tomu dnes.

Dále nám popsal situace, kdy divák sportovních utkání bývá na svém gauči v určitých okamžicích silně rozčílen, neboť dle něho komentátor moderuje chybně či nepřesně, ovšem neví, že zrovna komentátoru chybí kvůli dočasné poruše obrazový materiál, má vyhrazené místo, ze kterého již není vidět na všechny závodníky nebo došlo ke změnám, o kterých nebyl včas informován apod. Ale tím to nekončí. Sportovním komentátorům se také stává, že někteří fanoušci věří tomu, že komentátor může za něčí výhru či prohru, protože byl viděn, jak se domlouvá s rozhodčím o údajném výsledku. Mimo to musí někdy čelit i násilným výhružkám, protože tím, že přijel právě z Prahy, určitě ovlivnil to, jaké bude skóre komentovaného zápasu.

My jsme se při tom sice hodně bavili, avšak jsme si zároveň uvědomovali, že komentátor sportu může být poměrně nebezpečným zaměstnáním, které by si někdy zasloužilo bodyguarda.

Náš vzácný host nehovořil jen o své práci a zkušenostech nabytých po celém světě. V průběhu besedy také poblahopřál našim úspěšným studentům, kteří v létě získali na atletickém mistrovství Evropy zlaté medaile. Konkrétně se jednalo o sourozence Michala a Ninu Radovy, Adélu Holubovou a Filipa Toula. Následně popřál k devadesátým šestým narozeninám panu Arnoštu Binterovi, významnému jihočeskému pedagogovi a sportovci, který se např. zasadil o zavedení lyžařských kurzů na školách.

Kdo jsme znali Michala Dusíka z televizních obrazovek, tak jsme ze setkání s ním naživo byli skutečně potěšeni. Vlastně se nám potvrdilo, že je to člověk nesmírně vzdělaný, s rozsáhlým přehledem nejen o sportu. Pan Dusík umí velice dobře své diváky vtáhnout do dění komentovaných událostí, díky osobitému smyslu pro humor dokáže pobavit, a kromě toho z něj vyzařuje nebývalá pokora, vstřícnost, přátelskost a neustálá snaha učit se novým věcem. Setkání s ním bylo obohacením pro všechny zúčastněné, poněvadž pan Dusík patří k těm, od něhož se mohou mnohému učit nejenom jedinci z mladší, ale i starší generace.

Proto bychom mu rádi velice poděkovali, že si na pár hodin odskočil z Prahy a našel si ve svém stále nabitém pracovním diáři čas na naše studenty. Přejeme mu mnoho ve zdraví odkomentovaných sportovních utkání a ze strany nás diváků pochopení, že z křesla či pohovky vyhřátého obývacího pokoje se může situace jevit zcela odlišně, než jaká ve skutečnosti je.

FotogaleriePřeskočit fotogalerii