Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2023 - 2024

Sukces v ABC - Bílá nemoc – 4. ročníky na poslední divadelní exkurzi

Ve čtvrtek 11. dubna jsme se hned po skončení vyučování vydali vlakem v 15:00 hodin do Prahy do divadla ABC, což je 1 ze 3 scén Městských divadel pražských.

Toto představení bylo velmi dynamické, sugestivní, autentické. Byť se jednalo o moderní pojetí hry, tak se tvůrci drželi textu Karla Čapka, který byl ve hře zachován ze 60-70 %. Představení bylo odehráno bez přestávky, proto bylo funkční to, že celou hrou nás provázel vypravěč, kterým byl sám autor – Karel Čapek. Poté bylo vskutku originální to, že 2 hlavní figury byly hrány 1 hercem, Miroslavem Donutilem, jenž tak neustále měnil svůj dramatický výraz, neboť musel být doktorem Galénem, ale i maršálem zároveň. Scéna a kostýmy byly jednoduché a minimalistické. Velmi čisté a povedené!

Zajímavé bylo i to, že byly zrušeny genderové rozdíly mezi muži a ženami. Velkým obohacením inscenace jsou i latinský zpívané operní árie, kterými byly protkány jednotlivé obrazy. Jako originální hodnotíme i to, že v průběhu představení byly citovány dobové kritiky z tehdejších periodik, včetně těch anonymních. Karel Čapek tak o svou Bílou nemoc skutečně tvrdě bojoval.

Součástí divadelní návštěvy byl i lektorský úvod ke hře, který pozorné studenty na některé moderní prvky dopředu upozornil. Poznali jsme tak i Malou scénu divadla ABC.

Tutu exkurzi hodnotíme jako přínosnou, podařenou a smekáme před krásnou a moderní divadelní inscenací. V dnešní době, ve světe současném, je neskutečné, jak velkým vizionářem Karel Čapek byl, jak jsou jeho díla stále nesmírně aktuální.

Tato koncepce exkurze – komparace díla ze školního seznamu děl a jeho dramatické podoby pro naše maturanty byla skvělou volbou. Navíc je tato moderní inscenace velmi povedená.

Určitě doporučujeme vybírat představení i s lektorskými úvody, je-li to možné. Všem žákům se může k ÚMZ z jazyka českého skvěle hodit.

Věříme, že i díky tomuto divadelnímu zážitku jsme určitě zase o krok blíž k úspěšnému složení naší maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury.

Moc děkujeme za tuto divadelní návštěvu a veliký kulturní zážitek. Určitě jsme v tomto divadle nebyli naposledy, byť se jednalo o poslední exkurzi s naší školou.

Vaši maturanti ze 4.A, 8.E a 4.S