Přednáška z literatury pro maturitní ročníky jako na vysoké škole
Dne 8. března se naše aula na 2 vyučovací hodiny zaplnila studenty maturitních ročníků a jejich pedagogy.
I letos si maturanti vyzkoušeli, jaké to bude, až budou za necelý rok navštěvovat své vysokoškolské přednášky.
Letošní přednáška byla velkým zdrojem informací o současné české próze (i o próze 20. století) a o problematice násilí a jeho zpracování v prozaických dílech. Pro naše žáky bude určitě i velikou pomocí při skládání maturitní zkoušky.
Naši maturanti si i v letošním školním roce ve formsovém dotazníku vybrali téma přednášky. Pan profesor Michal Bauer z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, odborník na literaturu 20. století, literární vědec a historik, si letos pro ně připravil těchto 6 témat:
1. Povídka Milana Kundery Falešný autostop a její filmové podoby
2. LQBTQIA v současné české literatuře
3. Výtvarná podoba italského fašismu aneb příspěvek k tématu umění a politika
4. Česká humoristická literatura od listopadu 1989 do současnosti
5. Násilí v současné české literatuře (v tématech 2. světové války, 50. let 20. století, násilí na ženách)
6. Podoba 50. let 20. století v českém filmu
Mezi studenty vyhrálo téma č. 6, a proto byla panem profesorem Bauerem přednáška s tímto tématem připravena a všem bedlivě vnímajícím posluchačům tento pátek přednesena.
Největším přínosem pro naše studenty byl bezpochyby ucelený přehled české současné prózy, která se problematikou jakékoli formy násilí zabývá. Samozřejmě nemohlo být vynecháno téma 2. světové války, problematika 50. let 20. století, rok 1968 a poté byla představena obrovská plejáda současných autorek/autorů, kteří se ve své próze tématu násilí věnují. Obrovským bonusem celé přednášky byla zejména i osobnost pana profesora Bauera, který vedl svou přednášku ve velmi přátelském duchu.
Celé dvě hodiny proběhly ve svižném tempu, důležitý byl i přesah do oblasti české i světové kinematografie, časté komparace mezi literární předlohou a jejím filmovým zpracováním, zbyl i prostor na závěrečné dotazy.
Na přednášce zazněla mnohá jména: A. Lustig, M. Kundera, J. Škvorecký, A. Mornštajnová, P. Soukupová, K. Lednická, K. Tučková, J. Topol., L. Horňáková – Civade, V. Doskočilová, Š. Javůrek aj.
Téma násilí v literatuře je nosné, jedná se o vážné téma, z literatury patrně nikdy nezmizí, neboť násilí stále v naší společnosti přetrvává, byť má lidstvo za sebou 2 obrovské válečné konflikty.
Dvě vyučovací hodiny byly příliš krátké na to, aby bylo tak závažné téma naprosto celistvě a komplexně představeno. Naši maturanti určitě získali představu o tom, jak vypadá současná česká próza věnující se tématu násilí, a zajisté po dnešku vědí, jak kvalitní, a naopak nekvalitní je současná česká próza, a ještě tak mohou na poslední chvíli doplnit svůj seznam četby k ústní maturitní zkoušce.
Chtěli bychom zde poděkovat naší škole, že našim maturantům umožnila zažít nefalšovanou a opravdovou vysokoškolskou přednášku. Stejně tak nemalý dík patří i panu profesoru Bauerovi. Rozhodně se budeme těšit na další setkání. U nás ve škole, či kdekoli jinde.