Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2023 - 2024

10. ročník fyzikální soutěže Vím proč

Právě probíhá již 10. ročník fyzikální soutěže Vím proč.  Ta je určena žákům základních a středních škol. Úkolem účastníků je natočit video, ve kterém vysvětlí nějaký fyzikální jev nebo zákon. Nepotřebují k tomu přitom žádné speciální vybavení: fyzika je totiž všude kolem nás, takže si klidně vystačí s předměty, které se najdou v každé domácnosti, v garáži nebo na zahradě. Důležitou roli totiž hraje i kreativní zpracování – video má nejen poučit, ale též zaujmout a pobavit.

Vítězové hlavních kategorií (základní škola a střední škola) stejně jako v předchozích letech získají kromě hodnotných nákupních voucherů také 200 tisíc korun pro svou školu. Peníze lze využít na pořízení učebních pomůcek a vybavení, nebo na úpravy tříd. Finance poskytuje Nadace ČEZ.

Letošní ročník „Vím proč“ nabízí opět doplňkové soutěžní kategorie. Ryze dívčí týmy automaticky navíc soutěží o zábavnou Fyzikální show pro celou svou třídu od souboru Údif (neboli Úžasné divadlo fyziky). Ostatně loni soutěž dívky doslova ovládly: tvořily sice necelou polovinu účastníků (42 %) ale obsadily hned pět ze šesti medailových pozic, tedy včetně hlavní ceny.

Powerbanku se solárním panelem mohou získat ti, kdo se rozhodnou nafilmovat pokus využívající obnovitelné zdroje (slunce, voda, vítr), nebo pokus spojený s jadernou energií. Autoři videa, které nasbírá nejvíce hlasů od veřejnosti, dostanou balíček stylových dárkových předmětů.

Na rozmyšlení, přípravu a samotné natáčení mají soutěžící několik měsíců. Krátká videa s natočenými pokusy mohou na web www.vimproc.cz vkládat až do 15. května. Na stejné adrese najdou i kolekci všech videí z minulých ročníků. Mohou žákům posloužit nejen jako inspirace pro vlastní tvorbu, ale i jako zajímavý výukový materiál pro učitele. Vyhodnocení soutěže proběhne v červnu.