Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / PRO STUDENTY / Předměty / Humanitní / Anglický jazyk

Kdo je Best in English 2018? Naše Katka Černá!

Nenápadná, skromná, usměvavá, tichá. Takovou ji známe ze školních lavic. Moc toho nenamluví, ale když se píše test nebo se hledá odpověď na nějakou zapeklitou otázku, je Katka vždy ta nejrychlejší a také má vždy správnou odpověď.

Již několik let se naši studenti účastní online soutěže Angličtinář roku, nyní zvané Best in English, jelikož se stala vpravdě soutěží mezinárodní. A již loni, kdy byla Katka Černá pouhou septimánkou, trumfla všechny naše starší studenty. Tehdy se umístila 64. v ČR, následována o několik set míst dalším naším nejlepším studentem. Věděli jsme předem, že to nebude žádný omyl, a s nedočkavostí jsme čekali i letos, jak to dopadne.

A stalo se: 30. listopadu 2018 Katka získala 5. místo v republice a 16. místo ve světě – zúčastnilo se přes 21 tisíc středoškolských studentů z téměř 900 středních škol ze 30 zemí! S dosaženými 116,5 body ztratila pouhé dva na studenta na 1. místě, ale zato tohoto výsledku dosáhla za poloviční čas, za pouhých 31 minut!

S velkou radostí Katce blahopřejeme, není zcela běžné takového úspěchu dosáhnout. A tak by nás všechny určitě zajímalo pár věcí. Zeptám se tedy Katky rovnou. Jak to, Katko, děláš? – (Víme také, že přes svou zdánlivou plachost má Katka neobyčejný, rozuměj specifický, smysl pro humor. A tedy odpověď na takovou banální otázku se vlastně dá očekávat:) Sama nevím.

Potěšilo nás, že ses dobrovolně přihlásila do školního kola soutěže v anglické konverzaci, tam se totiž také mluví, a od tvého vyučujícího vím, že umíš anglicky perfektně, ale když nemusíš mluvit, jsi radši.

Je pravda, že jsem radši, ale zase jsem se nepřihlásila úplně dobrovolně.

I nedobrovolně se počítá, stálo to totiž za to, opět jsi rozbila bank, tj. ve všech částech jsi dosáhla maximálního počtu bodů a dosvědčila jsi, že nejen v republice, ale i u nás ve škole se ti nemůže rovnat nikdo, ani když přišel dobrovolně.

Řekni, Katko, jak jsi k takové zběhlosti v angličtině přišla? Hrála jsi hry?

Hry mi taky asi pomohly, hlavně ty týmové, kde se musí chatovat, ale pak spíš diskuze na internetu, články, knížky, videa.

Poradila bys totéž i ostatním? – Poradila bych hlavně videa na youtube, ta pomohou nejvíc, probírají se tam nejrůznější témata, takže si tam každý něco najde.

Do budoucna - co plánuješ s angličtinou? – Plánuji, že budu hodně číst, protože to mi nejvíc pomůže i k získávání různých materiálů z anglických stránek. Čtu cokoli, nejen články z internetu, ale i knížky, třeba Martinovy (A Game of Thrones) jsou rozhodně inspirativní četbou.

Katko, jsme na tebe pyšní, doufáme, že ti přijde od Best in English také nějaký malý dárek, Martin Povišer před lety dostal dárkový koš, nebo spíš košíček. Ale hlavně - budeme ti držet palce, ať se ti v životě dobře daří, ať jsi spokojená s budoucí školou, kterou sis vybrala, a ať pro tebe i v budoucnu angličtina hodně znamená. Děkuji ti za rozhovor.