Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2023 - 2024

Malé ohlednutí za spoluprací s Mensou Česko

Spolupráce s Mensou Česko

Mensa je mezinárodní nezisková organizace, jejímž posláním je využití inteligence ve prospěch lidstva. Členem se může stát každý, kdo prošel vstupním IQ testem, a jemuž byla naměřena hodnota IQ 130+, což odpovídá 2% populace.

Mensa má své pobočky v jednotlivých zemích světa. Mensa České republiky byla založena v roce 1991 a v roce 2023 přejmenována na Mensa Česko.

V České republice funguje Mensa v rámci tzv. místních skupin. Místní skupina České Budějovice byla založena před 15 lety Ing. Lucií Malechovou (Palivcovou) a v dnešní době patří mezi nejaktivnější skupiny v rámci republiky.

S Gymnáziem Česká spolupracuje místní skupina České Budějovice téměř od samého počátku a škola má status školy spolupracující s Mensou. Kromě testování IQ se na naší škole v době před Covidem konaly pravidelně deskové hry. Dále se zde pořádaly přednášky na zajímavá témata, které byly otevřené všem zájemcům, stejně tak, jako veškeré aktivity, které Mensa nabízí.

Jednou za dva roky byla naše škola startovním a zároveň cílovým stanovištěm kvízové venkovní hry Labyrint, kterou místní skupina pořádá.

Doba Covidu na čas uzavřela aktivity ve školách pro zájemce zvenku, proto mensané přesunuli deskové hry a další pravidelné aktivity do klubovny RADAMBUKu, kde se scházejí dodnes.

V roce 2018 založila Mgr. Marta Frydrychová v rámci Mensy SIG Jihočeské nadané děti, pod kterým pořádá volnočasové aktivity pro nadané děti z Jihočeského kraje. Veškeré aktivity jsou otevřeny všem zájemcům bez ohledu na členství v Mense a jsou bezplatné. Děti se mohou účastnit pravidelných aktivit, které jsou vypisovány s měsíční frekvencí. Například deskové hry, šachová odpoledne a tematické workshopy na různá témata.

Dále Mensa nabízí akce jednorázové, jako jsou různé přednášky, návštěvy muzeí, knihoven, planetárií nebo divadelní představení. Pro nadané děti již pátým rokem probíhají v Českých Budějovicích dva termíny příměstského tábora.

Místní skupina pořádala v roce 2022 celostátní setkání Mensy v Hluboké nad Vltavou a v roce 2024 se poprvé pořadatelsky zhostí víkendu pro rodiny s nadanými dětmi, který proběhne na konci května 2024 v Mozolově u Milevska.

Vzhledem k tomu, že má naše gymnázium status školy spolupracující s Mensou, jak naše spolupráce v současné době vypadá?

Jednou měsíčně můžeme na škole potkat Mgr. Martu Frydrychovou, která zde pořádá pravidelné IQ testování pro dospělé, a nově nabízíme v prostorách naší školy i 2 x ročně testování pro děti.

Škola se pravidelně účastní největšího projektu Mensy – Logické olympiády, což je největší projekt svého druhu v celosvětovém měřítku. V loňském roce se olympiády zúčastnilo více než 100.000 žáků a studentů z celé ČR. Naši studenti pravidelně obsazují čelní příčky v krajském kole této soutěže, v roce letošním jsme zásluhou Matěje Kmínka přivezli i bronz z kola celostátního.

Místní skupinu Mensy, včetně nadaných studentů z naší školy, jsme mohli vidět na dni otevřených dveří Gymnázia Česká, kdy na svém stanovišti připravili řadu zajímavých matematicko-logických úloh a zabavili nejen zájemce o studium, ale i jejich rodiče.

Zástupci Mensy se pravidelně účastní TalentAkademie, kterou naše škola pořádá a na kterou každoročně věnují poukazy na IQ testování pro všechny účastníky.

Škola komunikuje s Mensou možnou podporu nadaných studentů v rámci plánu podpory nadání ve školách.

Mensa každoročně spolupořádá Konferenci vzdělání pro budoucnost, které se účastní zástupci naší školy.

Do budoucna plánujeme společné přednášky na zajímavá témata určené nadaným žákům a studentům a pokud vše vyjde podle plánu, odstartuje na naší škole na podzim i další kolo Labyrintu.

FotogaleriePřeskočit fotogalerii