Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2023 - 2024

Fenomén Stanislav Motl na České!

Ve středu 6. prosince 2023, na svátek sv. Mikuláše, bylo naše gymnázium obdarováno velice štědrou nadílkou. Naši školu opět po několika letech navštívil novinář, reportér, scénárista, cestovatel a autor mnoha zajímavých publikací Stanislav Motl.

Tématem přednášky, která byla určena zvláště studentům humanitních seminářů a maturitních ročníků, byl nacistický zločinec Adolf Eichmann a jeho vztah k Českým Budějovicím, neboť z obce Mladé, která je dnes součástí ČB, pocházela jeho manželka. Kromě Eichmannových rodinných vazeb na Mladé se pan Motl zaměřil především na pečlivou charakteristiku tohoto „byrokrata smrti.“ Přiblížil nám tak jeho systematičnost při organizování hromadných deportací Židů do vyhlazovacích táborů, a tedy iniciativu v oblasti likvidace židovského obyvatelstva, jeho smysl pro detail, pracovní nasazení a kariérní či mocenský růst. Objasnil nám také, z čeho plyne letité zjednodušené nazíraní na Eichmanna jako na nenápadného, v útrobách nacistického administrativního aparátu pracujícího úředníka, poctivě plnícího pouze své pracovní povinnosti, který byl dokonce skálopevně přesvědčen o své nevině. Dále pokračoval zajímavostmi týkajícími se vypátrání A. Eichmanna v Argentině, jeho únosu izraelskou zpravodajskou službou Mosad, průběhu soudního líčení a jeho popravy. Poté reagoval na řadu dotazů.

Na závěr bychom rádi vyslovili veliké poděkování, že jsme se již po třetí mohli u nás setkat s touto mimořádnou osobností. Pan Motl je totiž člověkem s nebývalými vědomostmi, obrovským všeobecným přehledem a bohatými zkušenostmi posbíranými po celém světě.  Rovněž z něj vyzařuje veliká pokora, značné úsilí pro pečlivě a odborně odvedenou práci, snaha se neustále vzdělávat a zušlechťovat naši společnost.

Díky jeho fenomenální paměti, akčnosti, vstřícnosti a lidskosti, schopnosti vzdělávat, ale nepoučovat, osobitému projevu, který je mimo jiné dán i jeho podmanivým hlasem, je schopen nadchnout a zcela přirozeně si získat pozornost svých posluchačů napříč věkovými kategoriemi.

FotogaleriePřeskočit fotogalerii