Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2023 - 2024

Ještě žije poezie!

Finále recitační soutěže v prosinci 2023

A nejenže žije, je i aktivně provozována, totiž čtena, psána, recitována a milována. A to nejen v měsících jarních, k tomu nabádajících, ale i, anebo možná právě proto, ve stále kratších a temnějších dnech listopadu a prosince.

Tehdy se koná naše tradiční recitační soutěž – ve třídách a v dopoledních poetických setkáních.  Mladší i starší obdivovatelé poezie a interpretace textu, jakož i mladí básníci s vlastními texty a také obdivovatelé téhož v podání cizojazyčném se setkali ve finále.  A toto sedmé prosincové dopoledne nám slavnostní přehlídkou umožnilo ještě jednou prožít to, co se nám již předtím tak líbilo.

Letošní finále bylo opravdu zdařilé – vlastně vždycky je zdařilé, ale vždy přináší něco, čím je originální. Například porotou, vždy složenou z vynikajících osobností, znalců a milovníků mluveného i psaného slova, divadla, poezie i hudby, skvělých lidí, vesměs našich bývalých studentů. Také interprety – těmi, které již známe, ale často nás znovu ohromí a vyvolají netušené emoce, a těmi, kteří se objeví nově, přicházejí s vlastním novým poselstvím a dovedou nás k novému zamyšlení nad tím, co jsme si mysleli, že už víme. Je to stejně krásné, až magické, jako když se rodí motýli.

Ano, jsou to magická dopoledne, naplněná tvořivým duchem, pospolitostí a vírou, že i tyhle dnes tolik opomíjené věci a činnosti, mají opravdový smysl. Ať i nadále žije, čte a píše se poezie!

PS

Podívejte se níže i na rozhodnutí letošní poroty v sestavě: Mgr. Martin Capl, Ing. František Nečas, Mgr. Marie Černá a již brzy se stejným titulem i Václav Křenek, Lucie Trnková a Alice Nováková. Jejich přítomnost a součinnost byla pro nás velmi osvěžující. Podívejte se též na pár snímků z finále, jak atmosféru zachytil náš student-fotograf Vojta Gregor.

FotogaleriePřeskočit fotogalerii