Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2023 - 2024

S poezií do Tábora a zpět

Táborská Eurolyra 2023

Po roce jsme se opět vydali do Tábora užít si aktivně i pasivně recitace v cizích jazycích. Kromě španělštiny se naši studenti těmto jazykům u nás učí a také je zdatně ovládají. Do Tábora nás letos sice vyjelo oproti loňsku méně, ale zastoupili jsme všechny tři jazyky – interpretacemi německého a anglického textu v 1. kategorii (NG) a interpretací textu francouzského v 2. kategorii (VG).

Účastníků tohoto 9. ročníku byla bezmála stovka, proto soutěže probíhaly souběžně, všechno jsme tudíž vyslechnout nemohli, ale i tak jsme opět nasbírali nové zážitky, podněty a inspiraci pro další ročník. Hlavně však studenti naší školy zanechali hluboké stopy, když opakovaně nastupovali na jeviště při udílení zvláštních cen jednotlivých porot.

Nutno podotknout, že téměř u všech soutěží je to stejné – počet cen je předem daný a tedy nemohou být oceněni všichni, kteří si to zaslouží. A že si ocenění naši studenti zasloužili opravdu všichni. Nicméně zvláštní ocenění si odnesli:

V 1. kategorii v německém jazyce Lukáš Blecha (3E) a Anička Havelcová (4E) za interpretaci prozaického textu, který si vybrali a upravili. Skvělá výslovnost, přirozený projev, smysl pro humor i uměřenou nonverbální komunikaci – tyto dovednosti jsou vlastní jim oběma a chvály se jim dostalo od poroty i dalších deseti recitátorů.

V 1. kategorii v anglickém jazyce opět Lukáš Blecha – skvělou interpretací básně Johna Keatse si vysloužil ocenění od poroty. Byť tento text není moderní báseň z dnešní doby, Lukáš přesvědčivě a uvěřitelně, s šarmem jemu vlastním A Song about Myself předvedl v krásné britské angličtině, jako kdyby byla doopravdy o něm.

V 2. kategorii ve francouzském jazyce, také podruhé, zabodoval náš jediný poeticky založený „sporťák“. Ano, Tomáš Johaník (3S) opět oslovil nejen diváky, ale i porotu – skvělou výslovností předlouhého Prévertova textu a pravdivostí své výpovědi o něm. Jako vždy skromně a přesvědčivě.

Je krásné vidět a slyšet, že poezie stále žije, je čtena, je potřebná. Je krásné vidět a slyšet naše studenty, jak to dokazují. Děkujeme a blahopřejeme.