Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2023 - 2024

Kéž je svět plný Romeů a Julií, ale bez jakékoli „tmy“!

Třídy 5.E, 8.E/LIS a 7.E/LIS již dostaly malý dárek vánoční v podobě divadelního představení Romeo, Julie a tma.

Dne 27. listopadu jsme v počtu 40 studentů a studentek vyrazili vlakem do Prahy. Naším cílem bylo poznat Prahu kulturní, divadelní a historickou, ale nejvíce jsme se těšili na doprovodný program k divadelnímu představení Romeo, Julie a tma a na samotné divadelní představení.

Dopolední procházky městem byly velmi příjemné. Jedna skupina poznávala divadelní scény v centru našeho hlavního města a druhá skupina si zahrála na turistické průvodce a snažila se popsat všechny významné pamětihodnosti, které se nacházejí na trase Hlavní nádraží v Praze až po Divadlo v Dlouhé.

Poté už jsme byli pouze v Divadle v Dlouhé, workshop k inscenaci samotné byl veden zkušenými lektorkami a velmi nás zaujal. My, kteří jsme četli novelu Jana Otčenáška, jsme trochu věděli, jaký měly lektorky záměr, ale ostatní, kteří toto dílo ještě neznali, tak se ponořili do tvůrčí činnosti. Šlo o to vše si prožít, „nacítit“, snad i pochopit pocity člověka, který má krátce po napsání maturitního slohu, který potká někoho, do koho se zamiluje. Jeho protějšek má ale nějaký závažný problém, je ohrožen, možná o něj ten druhý i přijde. Psali jsme deník, vedli jsme rozhovory, pracovali jsme ve skupinách, nakonec nás nejvíce zaujala krásná stínohra.

Od 15:00 hod. již jsme naplno prožili příběh Pavla a Ester v nádherném a velmi citlivě zpracovaném divadelním představení Romeo, Julie a tma. Hlavní i vedlejší postavy pro nás byly naprosto uvěřitelné. Výkony všech hodnotíme jako vynikající. Velmi nás zaujalo to, kdy se vedlejší posty v určitých momentech spojily a na jevišti, či v jeho pozadí, fungovaly jako chór. Hudba byla k danému příběhu velmi autentická. Scéna, její provedení, práce se světly, s různými prostory nám doslova vyrazily dech. Nešlo se neponořit do příběhu nešťastné lásky z roku 1942. Jedná se o krásnou inscenaci.

Toto divadelní představení se nám skutečně velmi líbilo (někteří dokonce tvrdili, že se jim líbilo více než samotný text novely), režisérka Hana Burešová a Štěpán Otčenášek (syn spisovatele J. Otčenáška) opravdu velmi citlivě, uvěřitelně a jemně zinscenovali jednu ze zásadních novel tzv. literatury s tematikou holocaustu.

Každému bychom toto divadelní představení vřele doporučili, a to i včetně doprovodného programu.

S díky Vaše 5.E a LIS 7.E a 8.E

FotogaleriePřeskočit fotogalerii