Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2023 - 2024

27. 11. 2023 stávka

Vážení rodiče, milí žáci,

na základě podkladů od stávkového výboru týkajících se počtu zaměstnanců, kteří se připojí ke stávce dne 27. 11. 2023, přistupuje Gymnázium, České Budějovice, Česká 64 v uvedený termín k jednodenní stávce. V tento den bude škola uzavřena. Uzavřena bude zároveň i školní jídelna U Tří lvů, v níž se stravuje velká většina našich žáků a zaměstnanců školy.

Důvody přistoupení mateřských, základních a středních škol ke stávce byly již mnohokráte popsány v médiích. Plánované snížení hodin výuky velice negativně ovlivní  kvalitu vzdělávání, významným způsobem se omezí možnosti dělení cizích jazyků, ale i Čj, M, ICT a dalších předmětů. Zároveň tento krok vede školy našeho typu k razantnímu snižování počtu odborných seminářů v předmaturitním a maturitním ročníku, a dále k zvýšení počtu žáků v dělených skupinách. Svým rozhodnutím snížit tzv. PhMax (nejvyšší možný počet hodin, které MŠMT školám financuje) na základních školách o 6%, na nižším stupni víceletých gymnázií však o 10%, vytvořilo MŠMT diskriminační postup vůči stejně starým vrstevníkům na víceletých gymnáziích oproti základním školám. Z výše popsaných důvodů nebude zajištěn rovný přístup ke vzdělávání.

Přistoupením ke stávce zároveň chceme upozornit na velice nízké finanční ohodnocení nepedagogů-především uklízeček, kuchařek, školníků apod., a zásadně nesouhlasíme s dalším snižováním platů této profesní skupiny, a zároveň s rušením nebo omezováním těchto pracovních pozic.

Děkujeme za pochopení tohoto kroku, závěrem bych rád zdůraznil, že se nejedná o stávku na podporu zvýšení platů učitelů.

Antonín Sekyrka