Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2022 - 2023

DOLNÍ RAKOUSKO A ŠTÝRSKO NA VLASTNÍ KŮŽI

Ve dnech 3. 6. – 6. 6. 2023 se třída 4.E vydala na dlouho očekávanou exkurzi do Rakouska.

Naším heslem bylo zdolat co nejvíce vrcholů Ybbstalských Alp, navštívit nejvýznamnější poutní místo Rakouska Mariazell, vyšplahat se až nad poslední pátý vodopád v soutěsce Wasserlochklamm a 6 hodin putovat divokými soutěskami Tormäuer a Ötschergräben.

Vytyčené cíle jsme zdolali, a navíc jsme spolu jako třída 4 dny nádherně fungovali.

Program byl pestrý, vedený profesionálním průvodcem a my jsme dokázali navštívit všechna tato místa: jezero Lunzer See a jeho okolí, letovisko Lackenhof v Ybbstalských Alpách, nejvyšší horu Dolního Rakouska – Velký Ötscher (1893 m), na kterou jsme vystoupali, jezero Erlaufsee, další vrchol tamních Alp Gemaindealpe (1600m), vrchol Hochkar (1808m), úžasný přírodní park Ötscher-Tormäuer, kterému se přezdívá Grand Canyon Rakouska, putovali jsme divokými soutěskami Tormäuer a Ötschergräben podél řek Erlauf a Ötscher, viděli jsme vodopád Mirafall, obdivovali jsme vodní elektrárnu Wienerbruck. Poslední den jsme navštívili soutěsku Wassrlochklamm, kde jsme zblízka pozorovali 5 nádherných i 152 metrů vysokých vodopádů. Závěrečnou zastávkou byla návštěva nejvýznamnějšího poutního místa Rakouska Mariazell s kostelem zasvěceným Panně Marii. Celý kraj a město jsme navíc pozorovali i z vrcholu Bürgeralpe (1270 m), na který jsme vyjeli lanovkou z centra Mariazell. Za ušetřené peníze jsme zakoupili místní vyhlášené perníčky Pirker Lebkuchen.

Exkurze nás nadchla, rozuměli jsme si, vzájemně jsme si pomáhali, některé výstupy, sestupy a několikadenní turistika byly velmi náročné, ale vždy jsme vše zvládli.

Ti zdatnější se pohybovali vepředu a hledali dle map správnou optimální cestu. Každý večer jsme si trasu na mapách ukazovali a zjišťovali jsme strukturu terénu i převýšení, které budeme muset zdolat.

Odměnou a osvěžením bylo i koupání v termálních lázních, jezeru Lunzer See i v hotelovém bazénu.

Tato exkurze nás obohatila o mnoho nových poznatků, které zúročíme např. v hodinách dějepisu, zeměpisu, geologie, biologie, botaniky, zoologie, fyziky, ale zejména i v hodinách němčiny a rakouských reálií. Německy jsme mluvili při každé příležitosti. A bylo to skvělé.

A bonusem bylo to, že jsme po téměř 2 letech covidových omezení mohli být 4 dny spolu na této skvělé akci, jako třída jsme se více sblížili, poznali jsme důkladněji jeden druhého, třeba i ve vypjatých situacích fyzicky náročné turistiky.

Byly to nádherné 4 dny a moc děkujeme naší škole, že nám tuto exkurzi umožnila.

Vaše 4.E

FotogaleriePřeskočit fotogalerii