Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2022 - 2023

DO SCHÖNBRUNNU ZA MLÁĎATY A PANDOU VELKOU

Na začátku května jsme se v malé skupince studentů ze 4.E a 7.E na státní svátek vydali na výlet do vídeňské ZOO v Schönbrunnu, organizovaný paní Chytil a paní Týmalovou.

Dvěma vlaky jedoucími krásnou po celé své délce cyklostezkami protkanou krajinou jižních Čech a Dolních Rakous (kterou jsme mohli obdivovat z 2. patra vlaku) jsme dorazili do hlavního města Rakouska, kde jsme se linkou vídeňského metra přesunuli k našemu hlavnímu cíli – baroknímu zámku Schönbrunn zapsanému na seznam UNESCO a tamní známé zoologické zahradě.

Poté, co jsme si prošli velkorysé šeříky rozkvetlé schönbrunnské zahrady i s majestátní budovou Gloriette na kopci skýtajícím výhled na Vídeň, nadešel čas na prohlídku ZOO.

Při vstupu se nás ujala milá paní průvodkyně, která nás v rámci domluveného workshopu provedla po místních mláďatech – zaměřili jsme se především na malou koalu, žirafu a orangutana. Mimo jiné zajímavosti jsme se například dozvěděli, proč má žirafa tmavě modrý jazyk, nebo proč byla do výběhu orangutanů instalována klec s myšmi. Po skončení komentované prohlídky jsme se již mohli po celé ZOO porozhlédnout sami. Největším lákadlem byla nepochybně expozice pandy velké (ale i té červené), kterou se může chlubit pouze pár zoologických zahrad v Evropě. Schönbrunn toho ale nabídl mnohem více. Kromě tropických pavilonů a všech dalších obvyklých i neobvyklých zvířat mě osobně asi nejvíce zaujali nosorožci, lední medvědi, lachtani či rozmanitý výběr druhů tučňáků.

Na zpáteční cestě ještě nesměla chybět zastávka na stovky metrů dlouhém Mlsném trhu s možností ochutnat z nepřeberného množství lahůdek typicky rakouských i exotických. Odtud jsme již přes Karlsplatz s monumentálním kostelem Karla Boromejského vydali železniční dopravou domů. Výlet se nám za krásného počasí velice vydařil a jsem moc rád, že jsem se ho zúčastnil.

V. Toufar