VÁCLAV TOUFAR OPĚT MEZI ELITOU NA ZEMĚPISNÉ OLYMPIÁDĚ V RÁMCI ČESKÉ RE
Ve čtvrtek 27. a 28. 4. 2023 jsem měl možnost se již potřetí zúčastnit celostátního kola Zeměpisné olympiády, do kterého se probojovalo 24 nejlepších geografů ze středních škol v Česku. Ústřední kolo se konalo v Praze na půdě Přírodovědecké fakulty UK, kde nás přímo ve Velké geologické posluchárně uvítal proděkan sekce Geografie a organizátoři soutěže.
Terénní část jsem si letos poprvé vyzkoušel přímo na území hlavního města, kam byla před pár lety přesunuta z městečka Jílové u Prahy, a to konkrétně v parku Folimanka pod mohutnou konstrukcí Nuselského mostu. Během šesti hodin jsme pod Nuselákem k údivu kolemjdoucích občanů sbírali a analyzovali data o výškovém profilu parku, průtoku Botiče, využití budov v Nuslích i sportovištích přímo pod mostem, a nakonec i o samotných procházejících lidech. Pak již následovala večeře a ubytování v centru Prahy, čehož jsme s několika dalšími soutěžícími využili k večernímu výšlapu na Petřín.
V pátek nás čekala teoretická část – test s atlasem, test geografických znalostí a krátký multimediální test. Kromě spousty dalších geografických témat byly letošní teoretické testy asi nejvíce zaměřeny na přírodní katastrofy napříč světem i historií. Po dokončení všech soutěžních úloh jsme ještě zhlédli prezentaci Zeměměřičského úřadu, studentů Geografického gymnázia i organizace Helppes a pak jsme již netrpělivě očekávali vyhlášení výsledků. Já jsem se 67% úspěšností překonal hranici pro úspěšného řešitele a s umístěním na 14. místě v klidném středu tabulky jsem si převzal diplom od profesora Jánského, vedoucího výpravy, která v Jižní Americe objevila prameny Amazonky.
Celostátní kolo se mi v nádherném prostředí Albertova a Nuslí velice líbilo a všem bych určitě účast v Zeměpisné olympiádě doporučil.
Václav Toufar, 7.E