ERASMUS+: MOBILITA NEJEN V DUCHU DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ
Ve dnech 20.-24. února přivítala skupina pracující na projektu Erasmus+, složená převážně ze studentů septimy, účastníky z polského Lešna a z řeckého městečka Karditsa.
Náš projekt nese název ‘Healthy Mind’ a proto všechny aktivity, které pro nás připravila koordinátorka projektu PaedDr. Radová spolu se svými kolegy a odborníky z praxe, ukazovaly, že je pro nás důležité nejen fyzické, ale i mentální zdraví.
Pondělní neformální seznamovací hry pod taktovkou samotných studentů skvěle prolomily ledy a studenti se záhy mohli těšit na první workshop s lékařkou Grace Xiao z Londýna, která se specializuje na psychiatrickou léčbu mladistvých. Ta nám vysvětlila, jak vlastně rozpoznat úzkosti a jak se s nimi efektivně vypořádat. Překvapivě, termíny jako řád a sebekázeň se prolínaly celým workshopem. Odpoledne paní Mgr. Hornátová připravila v angličtině pro menší mezinárodní skupinky několik chemických pokusů, které v praxi poukazovaly na nebezpečnost drog vůči živým organismům. I přes jazykovou bariéru dopadly perfektně. A pak už čekala malá historická exkurze po městě, včetně zastávky na nákupy a časem na “socializing”.
Úterní dopolední program patřil opět doktorce Xiao, která navázala workshopem o depresích. Ochotně odpovídala i na dotazy zúčastněných studentů. Odpoledne bylo akčnější – čekal Český Krumlov se svou ojedinělou architekturou i atmosférou.
Ve středu, kdy se naši návštěvníci již víceméně zaklimatizovali, zavítal na naši školu pan Bajcura, mluvčí jihočeské policie, aby nám povykládal o nástrahách kyberšikany a o tom, jak se jí bránit a předcházet. Martin ze septimy jeho přednášku skvěle tlumočil do angličtiny. Další workshop v řadě pro nás v angličtině připravil Mgr. Adámek, profesionální psycholog u jihočeských hasičů. Mluvil nejen o tom, jak v praxi posilovat svou psychickou odolnost. Jeho workshop byl velmi profesionální a zajímavý. Na odpoledne jsme pro naše přátele zařídili prohlídku zámku Hluboká nad Vltavou, který na první pohled studenty (a možná nejen ty z Řecka a Polska), okouzlil. Počasí také vyšlo na jedničku, a tak jsme měli nejenom “slunce v duši”, ale i v zámeckém parku na jarní obloze. Večer přišla snad jedna z nejzajímavějších částí celého projektu – beseda se členem spolku Anonymních alkoholiků, který zcela bez obalu hovořil o tom, jak snadné je propadnout alkoholu a dostat se na same dno společnosti. Občerstvení i neformální atmosféra umocněná krásným prostředím kostela Českobratrské církve evangelické a milým hostitelem panem Nečilem přispěly k příjemnému zakončení poměrně nabitého dne.
Ve čtvrtek brzy ráno vyrazila řecká skupina doprovázená několika českými studenty do Prahy, aby si prohlédla nejen obchody na ‘Václaváku’ a nutrie pod Karlovým mostem, ale především pamětihodnosti našeho hlavního města. Zbylým studentům se dostalo skvělé příležitosti navštívit speciální mateřskou školu v Dlouhé ulici, kde nám byl představen ranní rituál dětí se speciálními potřebami. Tato zkušenost byla velice obohacující a nejeden student odcházel dojat až k pláči. Díky neuvěřitelnému osobnímu přístupu paní učitelky Mgr. Hadačové a celého jejího týmu ke klientům školky jsme získali i nový pohled na životní překážky, se kterými se ve stacionáři musí naučit vyrovnávat.
Během celého týdne jsme se nejen vzdělávali v problematice souladu fyzického a duševního zdraví, ale pod taktovkou Mgr. Krhounkové jsme v rámci duševní relaxace tvořili i krásné mandaly pomocí všemožných technik, od tvorby klasickými pastelkami a pastely až po realizaci našich představ z ovoce a zeleniny. Ještě vyběhnout na Černou věž, udělat poslední společné snímky a hurá připravit se na večer. Čtvrteční večerní rozloučení spojené s rozlučkovou party a slavnostním předáním certifikátů proběhlo v uvolněné atmosféře a bylo nejlepší tečkou, kterou jsme si mohli za tak úspěšnou mobilitou přát.
Anna Myšáková, 7.E; PaedDr. M. Radová, koordinátor