Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2022 - 2023

Chvilku jako na vysoké škole – přednáška o problematice literatury s tematikou holocaustu pro naše 4. ročníky

Dne 9. února se aula naší školy na 2 vyučovací hodiny zaplnila velmi rychle studenty maturitních ročníků.

Chtěli si totiž vyzkoušet, jaké to bude, až budou za necelý rok navštěvovat vysokoškolské přednášky.

Neboť všichni hodlají úspěšně složit maturitní zkoušku z českého jazyka a literatury, tak si sami ve formsovém dotazníku vybrali téma dnešní přednášky. Většinu studentů z nabízených možností nejvíce lákala literatura s tematikou holocaustu.

A proto byla přednáška s tímto tématem připravena a dnes našim maturantům představena.

Největším přínosem pro naše studenty byla bezpochyby osobnost přednášejícího-pana profesora Michala Bauera z Jihočeské univerzity v Č. Budějovicích, jednoho z největších znalců literatury 20. století u nás vůbec.

Celá přednáška proběhla ve svižném tempu, protože pan profesor chtěl našim maturantům předat opravdu co nejvíce informací. Veškerá literatura byla představována zejména s akcentem na tzv. 2. vlnu české poválečné prózy, tzn. na 60. léta 20. století.

Zazněla mnohá známá jména jako A. Lustig, L. Fuks., M. Kundera, J. Škvorecký, ale zároveň našim studentům byla představena obrovská škála mnoha jiných spisovatelů, umělců, kteří se svou tvorbou zásadně dotýkají problematiky šoa. (V. Körner, J. Procházka, J. Putík, L. Grosman aj.)

Velmi pozitivně byl maturanty hodnocen přesah dnešní přednášky i do oblasti filmu. Zároveň všichni, studenti i vyučující, ocenili aktuálnost obsahu přednášky, neboť v samotném úvodu byla zmíněna nejnovější díla světové literatury a kinematografie, která opět reagují na válku či mnohé aktuální válečné konflikty.

Naši maturanti se zároveň pokusili provést komparaci povídky Bílý od A. Lustiga s její filmovou podobou od režiséra D. Kleina. Literární a filmové vidění je rozdílné, ale každé je druhem umění a oboje nás obohacuje.

Dnešní dvouhodinová přednáška byla na tak obrovské a závažné téma krátká, ale u našich maturantů se setkala s velikým a pozitivním ohlasem. Mnozí získali databázi knih, které si rozhodně chtějí přečíst, jiní si uvědomili, jak válka destruuje člověka a jak se vše může promítnout do literatury jako do jednoho z druhů umění, další uvažují o tom, že by alespoň jednou ve svém životě měli navštívit Osvětim.

Chtěli bychom zde ještě jednou poděkovat naší škole, že nám umožnila zažít opravdovou vysokoškolskou přednášku, zejména pak panu profesoru M. Bauerovi za jeho čas. Rozhodně se budeme těšit na další setkání.