Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2022 - 2023

Putování za Švejkem Jaroslava Haška

3. ledna 2023 uplynulo 100 let od úmrtí Jaroslava Haška, významného českého spisovatele, který prožil život nedlouhý, plný bídy i opovržení, ale přesto se dokázal přes veškerá utrpení přenést a dívat za na život z té humornější stránky. Toho je důkazem hlavně jeho román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.

Rozhodli jsme se, že si se školou tuto výraznou spisovatelskou osobnost připomeneme v českobudějovickém Jihočeském divadle, kde jsme 18. ledna viděli divadelní dopolední divadelní představení Švejk.

Slavné dílo J. Haška bylo pro JD zdramatizováno Annou Saavedrou, režie se ujal Marián Amsler.

Jednalo se o velmi moderní pojetí slavného příběhu J. Švejka. Jeho osudy jsou nahlíženy z trochu jiného úhlu pohledu, než jsme zvyklí. Díváme se na veškeré dějiny lidstva, které jsou zde pojímány jako na rozbouřeném bojišti. Každá doba je neklidná, každá doba přináší mnohé útrapy, válečná utrpení či atentáty. Inscenace je protkána známými hláškami J. Švejka a jeho historkami, setkáme se i s paní Müllerovou, či se samotným autorem románu Jaroslavem Haškem.

Právě propojení spisovatele Jaroslava Haška v podání skvělého Tomáše Kobra s postavou Švejka hodnotíme jako velmi originální přínos této inscenace. Rušivě vůbec nepůsobilo to, že role Švejka se výborně zhostila žena, vynikající herečka Natálie Drabiščáková. Postava Švejka v této inscenaci působila spíše jako Haškovo druhé já, a právě Jaroslav Hašek zde hrál prim.

Obě ústřední postavy putují hroutícím se světem, ve kterém je vše jinak. Otázkou zůstává, kdo je samotný Švejk, kdo jsme my, jakým směrem se ubírá současná Evropa?

Jsme rádi, že jsme se mohli zúčastnit školního dopoledního divadelního představení v Jihočeském divadle. Přivedlo nás k zamyšlení se nad tím, že válka je stále velmi aktuálním a živým tématem i naší současnosti. Viděli jsme moderní divadelní představení, které je určeno spíše pro náročnějšího diváka. Určitě nesmíte čekat Švejka dle Ladových ilustrací či Švejka takového, jak ho známe v podání Rudolfa Hrušínského. Přesto nás toto divadelní pojetí Švejka obohatilo! Důstojně jsme si tak zároveň připomněli spisovatele Jaroslava Haška.

Vaše 4.A, 8.E, 4.S, 3.A, 4.E a 6.E