Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY

Přednáškový den - biologické přednášky už tradicí

I v letošním roce jsme pro studenty vyššího gymnázia uspořádali v rámci Týdne vědy a techniky sérii biologických přednášek, které připravili odborní pracovníci ústavů AV ČR. Témata přednášek korespondují s učivem biologie probíraným v daném ročníku a vhodně rozšiřují danou problematiku.

První ročníky a kvintu seznámil pan docent Petr Znachor Ph. D. se sinicemi v přednášce Proč jsou sinice v každém rybníce? Druhý ročník se dozvěděl zajímavosti o řízení procesů v hmyzím těle prostřednictvím hormonů a jejich reakci na stres od p. profesora Dalibora Kodríka. Propojením zoologie s biologií člověka byla přednáška p. profesora Jana Kopeckého o klíšťatech a imunitě. Pan doktor Petr Veselý Přírodovědecké fakulty JU zaujal třetí ročníky a septimu zajímavostmi z rozmnožování ptáků. Maturanti si prohloubili znalosti o virech o náhled na jejich evoluci na přednášce p. doktora Ondřeje Lenze a ekologickou problematiku rozvinul p. doktor Aleš Bezděk, který nás seznámil s invazivními rostlinami a na ně vázanou entomofaunou.

V pátek 10.11. navštívili studenti biologických seminářů Entomologický ústav a Ústav molekulární biologie rostlin AV ČR.  Studenti získali informace o  mnoha dílčích oborech biologie a výzkumu a letos poprvé byly součástí otevřených dnů také stanoviště, u kterých si mohli studenti prakticky vyzkoušet některé postupy z odborných laboratoří AV ČR.