Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2022 - 2023

Zdobení vánočního stromečku

"Původ zdobení vánočního stromku, podle legend, je až ve staré Bretani a v Burgundsku. Zdejší misionář se pokusil místnímu pohanskému obyvatelstvu přiblížit svátek narození Krista. Věděl, že obyvatelé z širokého okolí se chodí pravidelně klanět k mohutnému jehličnanu, který považovali za posvátný. Právě proto se rozhodl ozdobit tento strom. Zavěsil na jeho větve hořící pochodně do tvaru kříže. Odtud pravděpodobně pochází i tradice nejen stromeček zdobit, ale také na něm zapalovat svíčky. "

Původ zdobení vánočního stromku na našem gymnáziu neznám. Ale školní tradice praví, že stromeček na škole zdobí vždy sekundáni. Tento rok to tedy vyšlo právě na nás.

Stromeček upevňuje vánoční atmosféru školy, protože je to první věc, která Vám padne do oka, když vyjdete z šaten.  Zdobení je tedy poměrně velká zodpovědnost, proto jsme cítili jisté obavy. Ale potom jsme zjistili, že výroba a zdobení je sranda a celé jsme si to pěkně užili. Ozdoby jsme vyráběli hlavně z papíru a materiálu, který jsme měli k dispozici ve výtvarně školy. A rozhodně ho nebylo málo. Vyráběli jsme při hodně výtvarky s paní učitelkou Krhounkovou, která nám dávala skvělé rady, co ještě vylepšit. Kdo vůbec nevěděl, co vyrobit, ráda mu poradila. Každý stihl jednu, maximálně dvě ozdoby.  Náš vánoční stromeček je tedy hotov. Myslím, že se nám povedl.

Zatím jsem tedy neviděla nikoho, kdo by se u něho klaněl - jak praví stará tradice. Ale myslím, že by stačilo dát pod větve nějaké dárky s malými jmenovkami a sklonil by se každý, kdo by prošel kolem ;)

Přejeme krásný adventní čas!

Za 2. E Sofie Janowiaková