Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2022 - 2023

Jak se slaví Vánoce v zemích EU?

Ve čtvrtek 1. prosince 2022 navštívila naše Gymnázium regionální koordinátorka informačních aktivit o EU Bc. Zuzana Trubelová z Eurocentra v ČB. Ta si připravila pro třídu 3. E velice zajímavou interaktivní besedu o vánočních zvycích v jednotlivých zemích EU. Žáci během jedné vyučovací hodiny získali povědomí o řadě tradic, které mohou být pro nás někdy až nepochopitelné. Ale díky objasnění historických souvislostí, kterého se nám záhy dostalo, se postupně vytrácelo tu a tam se objevující nechápající kroucení hlavou. Dotkli jsme se např. vánočních stravovacích zvyků, některých pověr, pohanských či náboženských souvislostí, kdo v kterých zemích obdarovává blízké aj. Shrnuli jsme i způsob trávení Vánoc v ČR s konkrétními příklady z našich rodin a porovnávali jsme, v čem se lišíme a shodujeme s našimi sousedy v EU.

Na žáky tercie můžeme tajně prozradit, že si paní koordinátorka dosti pochvalovala jejich přehled, znalosti a aktivní komunikaci během celé hodiny. Ale aby nezpychli a dále na sobě pracovali, tak jim to nebudeme říkat.

Paní Trubelové děkujeme za nevšední oživení našich vyučovacích hodin a budeme se těšit na její další návštěvu!