Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / O ŠKOLE / Úspěchy studentů a školy

Důstojný pietní akt u příležitosti 80. výročí úmrtí Dr. Josefa Stejskala

Dne 24. června 2022 proběhnul v prostorách našeho gymnázia velmi důstojný pietní akt u příležitosti 80. výročí úmrtí Prof. Dr. Josefa Stejskala, rodáka z nedalekých Ledenic a opravdového hrdiny, jehož život byl neodmyslitelně spjat nejenom s naším gymnáziem, ale i s Jihočeským divadlem.

Téměř celý program byl situován do auly gymnázia, která se do posledního místečka zaplnila našimi žáky nižšího gymnázia a mnoha významnými hosty. Svou návštěvou tohoto pietního aktu nás poctili například paní Alena Popperová, pamětnice na smutné období holocaustu a nacistické perzekuce během 2. světové války, paní Kateřina Dobnerová, pravnučka Dr. Josefa Stejskala a další potomci Dr. Josefa Stejskala, pan Lukáš Průdek, ředitel Jihočeského divadla, Mgr. Ivo Kareš, ředitel Jihočeské vědecké knihovny, paní doktorka Dagmar Škodová-Parmová, děkanka Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity a členka Školské rady našeho gymnázia, starosta městyse Ledenice pan Jiří Beneda, inspektorka České školní inspekce Mgr. Ludmila Hadravová a mnoho dalších.

Program, který si připravili studenti nižšího gymnázia, byl naprosto profesionální a důstojný a bez výjimky zaujal všechny přítomné. Čekaly nás 2 nádherné prezentace o životě v Českých Budějovicích v období protektorátu a 2. prezentace se týkala již samotné osobnosti Dr. Josefa Stejskala. Velmi citlivě obě prezentace propojilo recitační pásmo textů, které vznikaly za okupace či jí byly inspirovány. Program perfektně doplnila vzpomínka pana Lukáše Průdka na osobnost Dr. Stejskala, jako režiséra, dramaturga i herce Jihočeského divadla. Naprosto bez dechu všichni poslouchali vzpomínání paní Aleny Popperové na období života, které pro ni a její sestru patří k tomu nejtěžšímu, čím si prošla. Dojemná byla osobní vzpomínka paní Kateřiny Dobnerové, pravnučky Dr. J. Stejskala.

Celý pietní akt byl důstojně korunován položením květin u pamětní desky z roku 1946 v 1. patře školy, jemuž předcházely 2 krásné skladby interpretované naším školním pěveckým sborem.

Jenom znalost minulosti nám může pomoci vyvarovat se velkých chyb v přítomnosti. Nesmíme zapomínat na charakterní a opravdové hrdiny. Celý pietní akt a připomenutí si osobnosti Prof. Dr. Josefa Stejskala, jenž by bez výhrad patřil k hrdinům typu profesora Málka, přezdívaného Vyšší princip, který svým žákům kladl na srdce, aby si osvojili vyšší způsob mravnosti, byl důstojnou a kultivovanou akcí.

Děkujeme všem studentům nižšího gymnázia za nádherný program na opravdu vysoké úrovni a všem hostům, kteří naši školu poctili svou návštěvou.