Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / O ŠKOLE / Úspěchy studentů a školy

Beseda s dcerou letce RAF

Dne 16. 5. 2022 seznámil student septimy Matěj Barták své vrstevníky ze tříd 7.E a 3.A s osudem Jana Kostohryze, hrdiny českého zahraničního odboje za druhé světové války a zároveň jedné z mnoha obětí komunistické perzekuce padesátých let 20. století. Shodou okolností patří do galerie významných absolventů naší školy. Ta se však v době jeho studií jmenovala České státní reformní reálné gymnasium. Matěj se osobností Jana Kostohryze podrobně zabývá ve své seminární práci a během svého bádáním se mu podařilo kontaktovat a pozvat vzácného a milého hosta paní Busu Cochraine-Muir, dceru již sesnulého Jana Kostohryze, která žila v Československu jen velice krátkou dobu po 2. světové válce. Ve svých dvou letech se s matkou vrátila do Skotska a poté žila v Austrálii, Kanadě i na Trinidadu. Se svým otcem obnovila a udržovala kontakt až v dospělosti. Všechny nás překvapila svou krásnou češtinou a dojala prohlášením, že domov má sice ve Skotsku, ale její srdce je tady. Interwiew pak pokračovalo v anglickém jazyce.