Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY

Exkurze Temelín

Jak funguje jaderná elektrárna? Co všechno musí vydržet? Kolik lidí jaderné bloky hlídá? To všechno a ještě více jsme se dozvěděli na naší návštěvě v Jaderné elektrárně Temelín.

Výlet začal přesně v 8, kdy jsme se sešli před muzeem a vyrazili jsme na cestu. Pan řidič nás dovezl přímo k návštěvnímu centru, kde jsme se rychle vyfotili a u dveří už nás vyhlížela naše moc milá a usměvavá paní průvodkyně. Vzala nás do kinosálu, kde nám všechno představila a ukázala mlžnou komoru, která ukazuje alfa, beta a také kosmická záření, která se nacházejí v místnosti. To všechno jsme viděli jak na projektoru, tak jsme se na to mohli poté sami podívat. Když jsme se dodívali, rozdala nám VR brýle, kterými jsme navštívili samotné části jaderné elektrárny s průvodcem, který nám vše postupně vysvětloval. Vzal nás do skladu použitého paliva, strojovny, prádelny, ale i do samotného reaktorového sálu, a dokonce jsme letěli nahoru chladící věží. Mohli jsme tak vidět celou jadernou elektrárnu z pohodlí našeho křesla. Překvapeni jsme byli všichni, že ke vstupu do elektrárny si musí zaměstnanci převléct úplně všechno a dostanou vše v zářivě žluté barvě. Poté jsme si prošli celou expozici, kde jsme si mohli i různé interaktivní prvky a vše si sami vyzkoušet, jako třeba udržovat reaktor tak, aby nedošlo k jaderné havárii. Nakonec jsme si udělali několik fotek v selfie koutku a jeli jsme zpátky do školy.

Exkurze jsme si všichni moc užili a odjeli jsme zase s novými vědomostmi. Mohli jsme vše, co se ve škole učíme, vidět a zažít na vlastní oči.

Hana Havelková (7.E)