Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY

Média v období první republiky

Média v období první republiky – název workshopu, který se v rámci oslav vzniku Československa na našem gymnáziu zaměřil zejména na tištěná periodika té doby. Díky unikátním objevům archivu Českého rozhlasu se však žáci seznámili i s dosud neuveřejněnou nahrávkou projevu prezidenta T. G. Masaryka z roku 1931.

Začátek workshopu byl ve znamení prezentace se základními informacemi o tisku v Československu po jeho vzniku v roce 1918. Žáci se jejím prostřednictvím dozvěděli nejen to, jaké noviny vycházely, ale i to, jací autoři do nich přispívali a zda do tvorby článků zasahovala cenzura. Ve dvacátých letech se ke slovu dostává i rozhlas, který začal pravidelně vysílat v roce 1923, i proto nemohl být pominut při výčtu médií z tohoto období.

Ve druhé části se žáci pustili do porovnání podoby a úrovně dnešních novin a těch, které vycházely před devadesáti lety. Umožnila jim to digitalizace Lidových novin. Při pročítání novin z října roku 1928 a ze stejného měsíce roku 2018 jsme společně zjistili, že náměty článků se velmi často opakují a že to, co nás „pálí“ v současnosti, trápilo lidi i před téměř sto lety.